Drodzy Pacjenci,
w związku z zaostrzeniem się sytuacji dotyczącej rozwoju pandemii koronawirusa, zgodnie z zaleceniem Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dn. 10.03.2020 r. informujemy, że nie przyjmujemy Pacjentów, którzy:
⚠️ w okresie ostatnich 14 dni przebywali w rejonach transmisji koronawirusa,
⚠️ w okresie ostatnich 14 dni mieli kontakt z osobą, u której potwierdzono zarażenie koronawirusem,
⚠️ mają objawy: gorączka powyżej 38 st. Celsjusza, kaszel, uczucie duszności, trudności w nabraniu powietrza.
Dorosłych pacjentów prosimy o zgłaszanie się do przychodni bez osób towarzyszących.
Kategorycznie zabronione jest przyprowadzanie towarzyszących dzieci do VeritaMed.
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w dnia 20.03.2020 : Zaleca się zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
⚠️ Od 1 kwietnia 2020, w związku z ogłoszonymi obostrzeniami przez Rząd, w VeritaMed został wprowadzony dla Pacjentów oraz osób towarzyszących (w przypadku dzieci) obowiązkowy wymóg przychodzenia do placówki w maseczce i rękawiczkach. Dla Pacjentów którzy nie posiadają maseczek i rękawiczek, VeritaMed potrzebne zabezpieczenie udostępni odpłatnie.
Prosimy o zrozumienienie i zastosowanie się do powyższych zaleceń.
Mając na uwadze troskę o zdrowie i bezpieczeństwo naszych Pacjentów i współpracowników, standardy higieny i aseptyki zawsze utrzymywaliśmy na bardzo wysokim poziomie. Obecnie zapobiegawczo wprowadziliśmy dodatkowe, rygorystyczne procedury aseptyki.
✔️ Standardowo zwiększyliśmy częstotliwość dezynfekcji wszystkich stref kliniki dostępnych dla Pacjentów i personelu.
✔️ Zakupiliśmy i mamy zapas dodatkowych środków czystości, preparatów do mycia i dezynfekcji rąk, sprzętu i narzędzi oraz pomieszczeń.
Dokładamy wszelkich starań, aby dbać o bezpieczeństwo nas wszystkich!
Koronawirus lubi gotówkę! Zarówno WHO, jak i Ministerstwo Rozwoju, rekomendują płatności bezdotykowe kartą lub telefonem.
Banknoty, które na co dzień przechodzą z rąk do rąk, mogą przenosić koronawirusa. Na gotówce może się on utrzymać nawet przez kilka dni - podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która zaleciła, by w miarę możliwości rezygnować z płacenia gotówką.
WHO zaleca ostrożność na każdym kroku. Nie tylko powinniśmy w miarę możliwości zacząć płacić kartą, ale także po każdym kontakcie z gotówką dokładnie umyć ręce.
Z powodu koronawirusa Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się z prośbą do NBP o zastosowanie wyższych limitów dla transakcji kartami zbliżeniowymi - poinformowała w środę na Twitterze Komisja Nadzoru Finansowego.
______________________________________________
Jak uchronić się przed nowym koronawirusem?
Zwróć szczególną uwagę na zasady higieny i stosuj odpowiednie procedury w przypadku objawów (na przykład trudności w oddychaniu, kaszel, gorączka).
Obowiązują już trzy zasady higieny: dokładnie umyj ręce, kaszel i kichanie w chusteczce lub zgięciu łokcia, a jeśli masz gorączkę i kaszel, pozostań w domu.
Możemy chronić siebie i innych przed infekcją koronawirusem SARS-CoV-2!
Oto podstawowe zalecenia:
Często myj i /lub dezynfekuj ręce.
Kaszl i kichaj w chusteczkę jednorazową lub w zagłębie łokcia.
Chusteczki jednorazowe wyrzucaj natychmiast do zamkniętego pojemnika.
Ograniczaj podawanie ręki. Nie zbliżaj się do osób chorych.
W przypadku gorączki i kaszlu, pozostań w domu.
Jeżeli byłeś w kontakcie z osobami zarażonymi koronawirusem SARS-CoV-2 lub wracasz z regionów zarażonych + masz objawy (trudności w oddychaniu, kaszel, gorączka), niezwłocznie telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego.
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 20.03.2020 : Zaleca się zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
⚠️ UWAGA : Nie zgłaszaj się sam do lekarza, przychodni POZ ani nie udawaj się do szpitala (np. SOR) bez wcześniejszego telefonicznego uzgodnienia gdzie masz się zgłosić i czy jest to potrzebne.
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa ☎️ 800 190 590
Oddziały zakaźne w województwie mazowieckim https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali
- Warszawa, Wojewódzki Szpital Zakaźny, ul. Wolska 37, (22) 335 52 61
- Warszawa, Wojskowy Instytut Medyczny, ul. Szaserów 128, 261 817 519, 810 80 89
- Warszawa, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, ul. Wołoska 137, (22) 508 18 50
- Warszawa – Ochota, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie, ul. Żwirki i Wigury 63A, (22) 317 92 31
- Ostrołęka, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. Dr. Józef Psarskiego, al. Jana Pawła II 120A, (29) 765 12 63, (29) 765 12 54, (29)765 21 18
- Radom, Radomski Szpital Specjalistyczny im. Dr. Tytusa Chałubińskiego, ul. Tochtermana 1, (48) 361 52 20
- Siedlce, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej ul. Starowiejska 15, (25) 632 20 61 do 68 wew. 213
- Kozienice, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, Al. W. Sikorskiego 10, (48) 679 72 89, (48) 679 97 96
- Ciechanów, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki, ul. Powstańców Wielkopolskich 2, (23) 673 02 77
- Płock, Wojewódzki Szpital Zespolony, ul. Medyczna 19, (24) 364 68 71, (24) 364 64 03
Stacje sanitarno-epidemiologiczne https://gis.gov.pl/mapa/
- WSSE - Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie ul. Żelazna 79, 00-875 Warszawa tel: 22 620 37 19 wew. 500
- GSSE Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie ul. Żwirki i Wigury 1 00-906 Warszawa tel: 22 650 25 33
Transport Sanitarny na terenie Warszawy
- Główny Dyspozytor PRM w Warszawie tel. 22 525 12 09
_________________________________________________________
Ministerstwo Zdrowia 25.03.2020
Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem
Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.
W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.
Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się
Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:
- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
- wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących
Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.
Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.
Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych
Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.
Zakłady pracy
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.
Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują
Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.
Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii Dz.U. 2020 r. poz. 522
https://www.gov.pl/web/zdrowie/wprowadzamy-nowe-zasady-bezpieczenstwa-w-zwiazku-z-koronawirusem
_________________________________________________________
Główny Inspektorat Sanitarny 24.03.2020
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego – nie ma możliwości odmowy wykonania testów
Nie ma możliwości odmowy wykonania testów w kierunku koronawirusa jeśli jest wskazanie lekarskie tj. pacjent przejawia objawy niewydolności oddechowej, ma gorączkę, kaszel, duszność. Nie jest konieczne spełnienie żadnych dodatkowych kryteriów epidemiologicznych.
_________________________________________________________
Główny Inspektorat Sanitarny 24.03.2020
Komunikat dla podróżujących nr 55 Warszawa, 24 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO, ECDC, CDC)
Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja
W ostatnich tygodniach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Zgodnie z raportem WHO, Polska została uznana za państwo z występującą lokalną transmisją nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Według danych WHO na dzień 23 marca 2020 r., w 48 krajach Regionu Europejskiego WHO dochodzi do lokalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2.
Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie jakichkolwiek podróży
Opracowano na podstawie:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/jak-wrocic-do-polski-samolotem
https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem
Od niedzieli 15 marca br. do odwołania zostają wstrzymane międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe oraz wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.
Obywatele RP nadal będą mogli wrócić do Polski transportem kołowym, tj. samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, zostały udostępnione trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą:
- Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych.
Mimo zawieszenia pasażerskich międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z obywatelami RP, które miały już wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie Polski będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy:
1) małżonkowie obywateli RP;
2) dzieci obywateli RP;
3) osoby posiadające Kartę Polaka,;
4) osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.
- Specjalne czartery.
Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby umożliwić obywatelom RP powrót do Polski. Obywatele RP, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy (wykaz powyżej) będą mogli zakupić bilet na przelot za pośrednictwem platformy internetowej Polskich Linii Lotniczych LOT: www.lot.com. Więcej informacji pod adresem: https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu
- Loty według zapotrzebowania.
Osoby znajdujące się w miejscach, do których Polskie Linie Lotnicze LOT nie organizują specjalnych przelotów, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy „Lot do domu” pod adresem: https://lotdodomu.com/
Więcej informacji dotyczących możliwości przekraczania granic można uzyskać także pod numerem telefonu +48 22 523 8880 (specjalna infolinia MSZ RP).
W przypadku osób przebywających poza terenami Polski, w krajach dotkniętych lokalną transmisją wirusa SARS-CoV-2 (Informacje dot. krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/), zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.
Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 24 marca 2020 r. odnotowano 378 041 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 16 365 zgonów (4,3 %) (Tab.1). Najwięcej zgonów zgłoszono z: Włoch (6 077), Chin (3 283), Hiszpanii (2 182), Iranu (1 812), Francji (860) i Stanów Zjednoczonych (590).
Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 24 marca 2020 r. (ECDC)
Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 24 marca 2020 r. (ECDC)
Region |
Places reporting cases |
Sum of Cases |
Sum of Deaths |
Confirmed cases in the last 15 days |
Africa |
Algeria |
189 |
17 |
169 |
Africa |
Cameroon |
56 |
0 |
54 |
Africa |
Congo |
4 |
0 |
4 |
Africa |
Egypt |
327 |
14 |
278 |
Africa |
Ethiopia |
11 |
0 |
11 |
Africa |
Gabon |
6 |
1 |
6 |
Africa |
Ghana |
27 |
2 |
27 |
Africa |
Guinea |
2 |
0 |
2 |
Africa |
Kenya |
16 |
0 |
16 |
Africa |
Mauritania |
2 |
0 |
2 |
Africa |
Morocco |
134 |
4 |
132 |
Africa |
Namibia |
3 |
0 |
3 |
Africa |
Nigeria |
40 |
1 |
39 |
Africa |
Rwanda |
36 |
0 |
36 |
Africa |
Senegal |
79 |
0 |
75 |
Africa |
Seychelles |
7 |
0 |
7 |
Africa |
Sudan |
2 |
1 |
2 |
Africa |
Togo |
18 |
0 |
17 |
Africa |
Tunisia |
89 |
3 |
88 |
Africa |
Eswatini |
4 |
0 |
4 |
Africa |
Benin |
5 |
0 |
5 |
Africa |
Liberia |
3 |
0 |
3 |
Africa |
Somalia |
1 |
0 |
1 |
Africa |
Burkina_Faso |
75 |
3 |
75 |
Africa |
Central_African_Republic |
4 |
0 |
4 |
Africa |
Cote_dIvoire |
25 |
0 |
25 |
Africa |
Democratic_Republic_of_the_Congo |
26 |
2 |
26 |
Africa |
Equatorial_Guinea |
9 |
0 |
9 |
Africa |
South_Africa |
402 |
0 |
399 |
Africa |
United_Republic_of_Tanzania |
12 |
0 |
12 |
Africa |
Gambia |
2 |
1 |
2 |
Africa |
Djibouti |
3 |
0 |
3 |
Africa |
Zambia |
3 |
0 |
3 |
Africa |
Chad |
2 |
0 |
2 |
Africa |
Cape_Verde |
3 |
0 |
3 |
Africa |
Madagascar |
17 |
0 |
17 |
Africa |
Niger |
2 |
0 |
2 |
Africa |
Zimbabwe |
2 |
1 |
2 |
Africa |
Angola |
2 |
0 |
2 |
Africa |
Eritrea |
1 |
0 |
1 |
Africa |
Uganda |
9 |
0 |
9 |
Africa |
Mozambique |
1 |
0 |
1 |
America |
Argentina |
301 |
4 |
289 |
America |
Bahamas |
4 |
0 |
4 |
America |
Bolivia |
28 |
0 |
28 |
America |
Brazil |
1891 |
34 |
1866 |
America |
Canada |
1646 |
24 |
1584 |
America |
Chile |
746 |
2 |
736 |
America |
Colombia |
235 |
3 |
234 |
America |
Cuba |
40 |
1 |
40 |
America |
Ecuador |
981 |
18 |
967 |
America |
Guatemala |
20 |
1 |
20 |
America |
Guyana |
6 |
1 |
6 |
America |
Honduras |
30 |
0 |
30 |
America |
Jamaica |
19 |
0 |
19 |
America |
Mexico |
367 |
4 |
360 |
America |
Panama |
345 |
6 |
345 |
America |
Paraguay |
27 |
1 |
26 |
America |
Peru |
395 |
5 |
388 |
America |
Suriname |
6 |
0 |
6 |
America |
Uruguay |
162 |
0 |
162 |
America |
Venezuela |
84 |
0 |
84 |
America |
Antigua_and_Barbuda |
1 |
0 |
1 |
America |
Costa_Rica |
158 |
2 |
153 |
America |
Dominican_Republic |
245 |
3 |
243 |
America |
Saint_Lucia |
2 |
0 |
2 |
America |
Saint_Vincent_and_the_Grenadines |
1 |
0 |
1 |
America |
Trinidad_and_Tobago |
51 |
0 |
51 |
America |
United_States_of_America |
46442 |
590 |
45888 |
America |
Barbados |
17 |
0 |
17 |
America |
El_Salvador |
5 |
0 |
5 |
America |
Nicaragua |
2 |
0 |
2 |
America |
Bermuda |
6 |
0 |
6 |
America |
Cayman_Islands |
3 |
1 |
3 |
America |
Greenland |
4 |
0 |
4 |
America |
Haiti |
5 |
0 |
5 |
America |
Netherlands_Antilles |
17 |
0 |
17 |
America |
Montserrat |
1 |
0 |
1 |
America |
Grenada |
1 |
0 |
1 |
America |
Dominica |
1 |
0 |
1 |
America |
Belize |
1 |
0 |
1 |
America |
United_States_Virgin_Islands |
17 |
0 |
17 |
Asia |
Afghanistan |
40 |
1 |
36 |
Asia |
Bahrain |
339 |
2 |
260 |
Asia |
Bangladesh |
33 |
3 |
30 |
Asia |
Bhutan |
2 |
0 |
1 |
Asia |
Cambodia |
87 |
0 |
85 |
Asia |
China |
81748 |
3283 |
889 |
Asia |
India |
492 |
9 |
458 |
Asia |
Indonesia |
579 |
49 |
573 |
Asia |
Iran |
23049 |
1812 |
16483 |
Asia |
Iraq |
266 |
23 |
205 |
Asia |
Israel |
1442 |
1 |
1403 |
Asia |
Japan |
1128 |
42 |
640 |
Asia |
Jordan |
112 |
0 |
111 |
Asia |
Kazakhstan |
62 |
0 |
62 |
Asia |
Kuwait |
189 |
0 |
125 |
Asia |
Lebanon |
267 |
4 |
235 |
Asia |
Malaysia |
1518 |
14 |
1419 |
Asia |
Maldives |
13 |
0 |
9 |
Asia |
Mongolia |
10 |
0 |
10 |
Asia |
Nepal |
2 |
0 |
1 |
Asia |
Oman |
66 |
0 |
50 |
Asia |
Pakistan |
887 |
6 |
881 |
Asia |
Palestine |
59 |
0 |
40 |
Asia |
Philippines |
462 |
33 |
452 |
Asia |
Qatar |
501 |
0 |
486 |
Asia |
Singapore |
509 |
2 |
359 |
Asia |
Taiwan |
195 |
2 |
150 |
Asia |
Thailand |
827 |
4 |
777 |
Asia |
Uzbekistan |
49 |
0 |
49 |
Asia |
Vietnam |
123 |
0 |
93 |
Asia |
Myanmar |
2 |
0 |
2 |
Asia |
Brunei_Darussalam |
91 |
0 |
91 |
Asia |
Saudi_Arabia |
562 |
0 |
551 |
Asia |
South_Korea |
9037 |
120 |
1655 |
Asia |
Sri_Lanka |
97 |
0 |
96 |
Asia |
United_Arab_Emirates |
198 |
2 |
153 |
Asia |
Kyrgyzstan |
16 |
0 |
16 |
Asia |
Mauritius |
36 |
2 |
36 |
Asia |
Timor_Leste |
1 |
0 |
1 |
Asia |
Syria |
1 |
0 |
1 |
Europe |
Albania |
100 |
4 |
98 |
Europe |
Andorra |
133 |
0 |
132 |
Europe |
Armenia |
194 |
0 |
193 |
Europe |
Austria |
4486 |
25 |
4384 |
Europe |
Azerbaijan |
72 |
1 |
63 |
Europe |
Belarus |
81 |
0 |
75 |
Europe |
Belgium |
3743 |
88 |
3543 |
Europe |
Bulgaria |
201 |
3 |
197 |
Europe |
Croatia |
306 |
0 |
294 |
Europe |
Cyprus |
116 |
0 |
116 |
Europe |
Denmark |
1460 |
24 |
1422 |
Europe |
Estonia |
352 |
0 |
342 |
Europe |
Finland |
700 |
1 |
670 |
Europe |
France |
19856 |
860 |
18730 |
Europe |
Georgia |
61 |
0 |
48 |
Europe |
Germany |
29212 |
126 |
28310 |
Europe |
Greece |
695 |
17 |
622 |
Europe |
Hungary |
187 |
8 |
179 |
Europe |
Iceland |
588 |
2 |
533 |
Europe |
Ireland |
1125 |
6 |
1104 |
Europe |
Italy |
63927 |
6077 |
56552 |
Europe |
Kosovo |
61 |
1 |
61 |
Europe |
Latvia |
180 |
0 |
177 |
Europe |
Liechtenstein |
46 |
0 |
45 |
Europe |
Lithuania |
179 |
1 |
178 |
Europe |
Luxembourg |
875 |
8 |
870 |
Europe |
Malta |
107 |
0 |
104 |
Europe |
Moldova |
109 |
1 |
108 |
Europe |
Monaco |
23 |
0 |
22 |
Europe |
Netherlands |
4749 |
213 |
4484 |
Europe |
Norway |
2371 |
8 |
2202 |
Europe |
Poland |
749 |
8 |
738 |
Europe |
Portugal |
2060 |
23 |
2030 |
Europe |
Romania |
576 |
7 |
561 |
Europe |
Russia |
438 |
0 |
428 |
Europe |
Serbia |
222 |
1 |
221 |
Europe |
Slovakia |
191 |
0 |
186 |
Europe |
Slovenia |
442 |
1 |
426 |
Europe |
Spain |
33089 |
2182 |
32500 |
Europe |
Sweden |
2016 |
25 |
1813 |
Europe |
Switzerland |
8015 |
66 |
7683 |
Europe |
Turkey |
1529 |
37 |
1529 |
Europe |
Ukraine |
73 |
3 |
72 |
Europe |
Bosnia_and_Herzegovina |
129 |
1 |
127 |
Europe |
Czech_Republic |
1236 |
1 |
1204 |
Europe |
Holy_See |
1 |
0 |
0 |
Europe |
North_Macedonia |
136 |
2 |
133 |
Europe |
San_Marino |
187 |
20 |
150 |
Europe |
United_Kingdom |
6650 |
335 |
6377 |
Europe |
Montenegro |
27 |
0 |
27 |
Europe |
Faroe_Islands |
118 |
0 |
118 |
Europe |
Gibraltar |
15 |
0 |
15 |
Europe |
Guernsey |
20 |
0 |
20 |
Europe |
Jersey |
18 |
0 |
18 |
Europe |
Isle_of_Man |
13 |
0 |
13 |
Oceania |
Australia |
1823 |
7 |
1743 |
Oceania |
New_Zealand |
142 |
0 |
137 |
Oceania |
French_Polynesia |
23 |
0 |
23 |
Oceania |
Guam |
29 |
1 |
29 |
Oceania |
Fiji |
4 |
0 |
4 |
Oceania |
New_Caledonia |
7 |
0 |
7 |
Oceania |
Papua_New_Guinea |
1 |
0 |
1 |
Other |
Cases_on_an_international_conveyance_Japan |
696 |
7 |
0 |
Total |
|
378041 |
16365 |
267840 |
Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 24 marca 2020 r.
Ryc.2. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w UE/EOG i Wielkiej Brytanii, według stanu na dzień 23 marca 2020 r. (ECDC)
Ryc. 3. Dystrybucja geograficzna skumulowanej liczby zgłoszonych przypadków COVID-19 na 100 000 ludności, według stanu na dzień 24 marca 2020 r. (ECDC)
Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.
Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.
Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.
Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń
Zgodnie i informacjami ECDC, ryzyko wystąpienia transmisji COVID-19, w społeczności na poziomie regionalnym, w krajach UE/EOG i Wielkiej Brytanii jest obecnie uważane za bardzo wysokie.
Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.
INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z KRAJÓW DOTKNIĘTYCH EPIDEMIĄ SPOWODOWANĄ KORONAWIRUSEM SARS-COV-2
W ostatnich kilku tygodniach w krajach europejskich i na całym świecie (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl), wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.
Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-dla-podrozujacych-nr-55-warszawa-24-marca-2020-r-opracowano-na-podstawie-danych-who-ecdc-cdc/
_________________________________________________________
Główny Inspektorat Sanitarny 20.03.2020
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem
Zaleca się:
1) Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra), promować zatwierdzanie spraw przez internet.
2) Promować regularne i dokładne mycie rąk przez osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej: wodą z mydłem lub zdezynfekowanie dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
3) Upewnić się, że osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
4) Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach, w miejscu pracy i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
5) Wywiesić w widocznym miejsc informacje jak skutecznie myć ręce (grafika do wykorzystania poniżej).
6) Połączyć z to z innymi środkami komunikacji, takimi jak np. szkolenia personelu przez specjalistów ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.
7) Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas pracy, czy wizyty w miejscu publicznym NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegać higieny kaszlu i oddychania (patrz pkt 2 poniżej).
8) Zapewnienie, aby miejsca pracy były czyste i higieniczne:
- powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze
i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym, lub przecierane wodą z detergentem,
- wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem.
Ważne!
Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
- Często myć ręce – instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%).
Mycie rąk ww. metodami skutecznie eliminuje wirusa.
Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
- Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków,
w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.
- Zachować bezpieczną odległość
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
- Unikać dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
- Będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, po powrocie z krajów, gdzie szerzy się koronawirus lub miałeś kontakt osobą zakażoną, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Należy unikać korzystania z transportu publicznego.
_________________________________________________________
Ministerstwo Zdrowia 12.03.2020
Od dziś wprowadzimy stan zagrożenia epidemicznego
W czwartek minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował o tym, że zmarła 56-letnia pacjentka w Poznaniu, która była zakażona koronawirusem. – Pacjentka miała choroby współistniejące. Wymagała przyjmowania leków obniżających odporność – podał prof. Łukasz Szumowski i złożył kondolencje oraz wyrazy ubolewania bliskim. Rodzina pacjentki znajduje się pod opieką medyczną. Nie ma zagrożenia dla ich stanu zdrowia.
- To pokazuje, że zagrożenie koronawirusem nie jest hipotetyczne – podkreśla prof. Szumowski. - To może być poważna infekcja, zwłaszcza dla osób, które są od nas słabsze.
W sumie koronawirusa wykryto u 49 osób w Polsce. W czwartek zostały potwierdzone pozytywne wyniki u 18 osób. Ponad 1200 osób przebywa w kwarantannie domowej. Minister zdrowia podał, że policjanci odwiedzają osoby objęte kwarantanną i kontrolują czy jej przestrzegają i faktycznie przebywają w domu.
- Na 1200 osób tylko 16 nie było obecnych w miejscu kwarantanny – podał prof. Szumowski. - Osiem osób zgłosiło swoje potrzeby policjantom w zakresie produktów żywieniowych. Działanie policji, która puka do drzwi, ma sens. Polacy są odpowiedzialnym narodem w zakresie przestrzegania zaleceń i dbania o swoich bliskich.
11 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski podał, że od dziś – w drodze rozporządzenia – zostanie w Polsce wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:
- czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
- czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
- czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
- zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
- obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
- nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.
W art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mówi o tym, że pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.
– Dzięki temu będziemy mogli, zgodnie z prawem, skierować personel medyczny do pracy w jednostkach, które są istotne do przeciwdziałania szerzeniu się epidemii – mówi prof. Szumowski.
10 marca podjęto decyzję o odwołaniu imprez masowych, a 11 marca o zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca.
- Apeluję, szczególnie do ludzi młodych, że to nie jest czas na zabawę i nocne imprezy w klubach – Apeluję o pozostanie w domu – podkreśla prof. Szumowski. - Wirus może zabierać z tego świata osoby słabsze od nas. Nie lekceważmy go. Bądźmy odpowiedzialni. Przez najbliższe dwa tygodnie pozostańmy w izolacji. To jedyna forma w jakiej społeczeństwo może pomóc w walce z wirusem - dodał.
Minister zdrowia podkreślał, że rząd i resort działają, by przygotować system ochrony zdrowia na to, że w najbliższych dniach gwałtownie przybędzie osób, które będą mieć wyniki pozytywne.
Minister zdrowia podał, że przygotowują się na to, że coraz więcej osób będzie potrzebować pomocy medycznej. To dlatego resort podjął decyzję, by 19 placówek medycznych (ich lista podana jest na dole) przekształcić w szpitale zakaźne. Takie wytyczne zostały już przekazane wojewodom.
- Organizujemy sieć szpitali jednoimiennych, zakaźnych – mówi prof. Szumowski. - Wczoraj odbyła się konferencja z wojewodami. Taki dodatkowy szpital zakaźny powstanie w każdym województwie, a w większych regionach dwa. Te placówki będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Zależy nam na tym, by minimum 10 proc. miejsc w przekształconych placówkach to były łóżka respiratorowe. Wiemy, że one są potrzebne, gdy dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia chorych - dodał.
Minister zdrowia podkreślał, że NFZ zapłaci za pozostawanie w gotowości takich placówek. - Zgodnie z przewidywaniami ekspertów za chwilę będziemy mieć 100, a za tydzień 1000 pacjentów zakażonych koronawirusem i musimy się do tego przygotować – mówi prof. Szumowski. – Czy tych przypadków będzie coraz więcej czy mniej teraz to głównie zależy od tego czy będziemy pozostawać w izolacji przez najbliższe dwa tygodnie.
W Polsce badania diagnostyczne w kierunku koronawirusa prowadzi 15 laboratoriów. Minister zapowiedział, że rozważane jest włączenie do diagnostyki także laboratoriów w jednostkach klinicznych klasy BSL-2, które spełniają wymagania Światowej Organizacji Zdrowia
Minister zdrowia podkreślił, że liczba testów będzie gwałtownie wzrastać. - Kiedyś wysokie prawdopodobieństwo zakażenia dotyczyło osób, które przyjechały np. z Chin czy Włoch i u nich robiliśmy testy, a teraz testujemy coraz więcej osób, które miały kontakt z zakażoną osobą – mówi Szumowski. - Zatem zmieniamy tryb postępowania i zaczynamy testować tych, którzy są kierowani do kwarantanny.
Minister zdrowia podał, że mamy kilkadziesiąt tysięcy testów i podpisywane są umowy na kolejne dostawy. – Światowa Organizacja Zdrowia sprawdza czy szybkie testy przesiewowe mogą być wykorzystywane – powiedział prof. Szumowski. – Jeśli tylko taka rekomendacja się pojawi, natychmiast będziemy je wdrażali do użycia.
Minister zdrowia podkreślił, że jest już możliwość odbycia teleporad u lekarzy rodzinnych i specjalistów w przychodniach specjalistycznych.
_________________________________________________________
Ministerstwo Zdrowia 28.02.2020
Informacja dla osób powracających z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu
Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to
lub
- zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.
_________________________________________________________
Główny Inspektorat Sanitarny 29.02.2020
INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z WŁOCH (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO) Warszawa, 29.02.2020 r.
W ostatnich kilku dniach na obszarze Włoch obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Jeśli byłeś we Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
- bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
- lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
- a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
- b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
- bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
- lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.
Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.
Przygotowano na postawie następujących źródeł:
https://gis.gov.pl/aktualnosci/przydatne-materialy-o-koronawirusie/
https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-osob-powracajacych-z-wloch-opracowano-na-podstawie-danych-ecdc-oraz-who-warszawa-29-02-2020-r/
https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
https://www.bag.admin.ch/bag/fr/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov.html