VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed

Dermatoskopia a video-dermatoskopia

Dermatoskopia a video-dermatoskopia
20-03-2017
Dermatoskopia a video-dermatoskopia

Dermatoskopia jest nieinwazyjnym dermatologicznym badaniem zmian skórnych. Badanie odbywa się bez konieczności pobierania wycinka tkanki. W tym celu wykorzystuje się dermatoskop, czyli rodzaj lupy o 10-20-krotnym powiększeniu, połączonej ze źródłem światła, które nie odbija się od powierzchni skóry (jak przy oglądaniu "gołym" okiem), lecz wnika w głębsze warstwy skóry, uwidaczniając głębiej położone struktury. Pozwala to na uzyskanie dokładnych obrazów, które następnie mogą być dużo dokładniej ocenione przez lekarza. Dokładność i trafność rozpoznań klinicznych zmian barwnikowych po zastosowaniu dermoskopii zwiększa się o 10% - 27%, możliwiając znacznie wcześniejsze wykrycie czerniaka i raków skóry w porównaniu z badaniem przeprowadzonym okiem nieuzbrojonym.

Dermatoskopię najczęściej wykorzystuje się w celu wykrycia czerniaka złośliwego lub innego nowotworu skóry. Ocenia i różnicuje się również inne zmiany skórne takie jak znamiona barwnikowe, naczyniaki czy brodawki łojotokowe, których obraz makroskopowy często jest podobny.

Podstawowe zalety badania dermatoskopowego to:

 • nieinwazyjność
 • niebolesność
 • możliwość wykonania w dowolnym gabinecie lekarskim
 • niski koszt badania
 • możliwość komputerowej analizy obrazów (w przypadku dermatoskopii cyfrowej).

Dermatoskopia a dermatoskopia cyfrowa

Dermatoskopia cyfrowa jest nowoczesną wersją badania, stosowanego powszechnie do analizy i oceny "podejrzanych" zmian skórnych. Jest to połączenie dermatoskopu, oprogramowania komputerowego i cyfrowego aparatu fotograficznego. Metoda działania jest oparta na tej samej zasadzie co dermatoskopia Podstawową różnicą jest możliwość odtworzenia obrazu dermatoskopowego na ekranie komputera.

W chwili obecnej dysponujemy dermatoskopami ze spolaryzowanym i niespolaryzowanym źródłem światła. Zastosowanie dermatoskopu ze spolaryzowanym źródłem światła nie wymaga stosowania immersji, którą standardowo stosuje się w dermatoskopach ze światłem niespolaryzowanym. Immersję w badaniu dermatoskopowym stosuje się, aby zwiększyć przezierność warstwy rogowej.

Dermatoskopia cyfrowa umożliwia:

 • wyświetlenia obrazu na monitorze komputera,
 • obserwację zmiany pod dużym powiększeniem,
 • cyfrową dokumentację zmian melanocytowych,
 • ocenę porównawczą poprzedniego badania z aktualnym
 • porównywanie obrazów w określonych odstępach czasu,
 • diagnostykę zmian barwnikowych,
 • diagnostykę zmian podejrzanych o nowotwory,
 • jest badaniem przesiewowym pod kątem czerniaka.

Procedura diagnostyczna polega na przyłożeniu kamery dermatoskopu cyfrowego do skóry ze znamieniem, którego obraz wyświetla się na monitorze komputera w 20-krotnym a nawet 200-krotnym powiększeniu. Na podstawie wywiadu, lokalizacji, badania i wyniku dermatoskopii) lekarz podejmuje decyzję, które ze znamion należy wyciąć chirurgicznie, a które pozostawić do dalszej obserwacji.

Dermatoskopia cyfrowa jest szczególnie zalecana w przypadkach zespołów zmian dysplastycznych, przy dużej ilości zmian barwnikowych skóry, u pacjentów poddawanych terapii immunosupresyjnej oraz z przeszłością onkologiczną w wywiadzie.

Nie przegap nowotworu skóry! - umów się na wizytę do Dermatologa

🔹  Konsultacja dermatologiczna z Dermatoskopią za 200 zł

🔹  Konsultacja dermatologiczna z Video-Dermatoskopią za 250 zł

Umów sie on-line lub zapraszamy do kontaktu telefonicznego 228738008 

dermatoskopia cyfrowa.jpg


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Copyrights ©2021: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com