Czym jest labioplastyka?
Rozmawiamy o labioplastyce z Dr hab. n. med. Filipem Dąbrowskim, Specjalistą położnictwa i ginekologii, Specjalistą ginekologii onkologicznej
Tak pięknie się różnimy – co każda kobieta powinna wiedzieć o labioplastyce?
Wszyscy jesteśmy ludźmi, ale każdy z nas jest inny. Mamy różne zainteresowania, wykształcenie i przyzwyczajenia. Mieszkamy w małych miasteczkach i wielkich metropoliach. Mamy różny wiek i wagę. Różną przeszłość. Część z nas ma dzieci. Mamy różne fryzury i kolor paznokci. Wszyscy jednak mamy prawo być szczęśliwi.
Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) definiuje zdrowie jako brak bólu, dysfunkcji naszych organów, ale także jako brak lęków, obaw i niepokoju. Wiele kobiet doświadcza wszystkich tych nieprzyjemnych odczuć – pomimo prawidłowego ciśnienia krwi i poziomu cukru. Z pozoru zdrowe, skrywają swój problem. Dziś nadeszła pora o nim porozmawiać i zacząć z nim walczyć.
50 twarzy problemu...
Wargi sromowe mniejsze to ważny element organizmu. Ich budowa chroni wnętrze pochwy przed światem zewnętrznym. Fizjologicznie są symetrycznie umiejscowione wokół wejścia do pochwy i wystają ok. 1-2 centymetry ponad powierzchnię otaczającej skóry – warg sromowych większych. Wraz z wiekiem tkanki te tracą elastyczność, stają się rozciągliwe i miękkie. U niektórych kobiet pojawia się asymetria, szczególnie po porodach z urazami krocza. Część dziewczyn cierpi z tego powodu od urodzenia.
Nie sposób wymienić wszystkich sytuacji, w których budowa anatomiczna warg sromowych może sprawiać kłopoty. Obszar, który oprócz ważnych funkcji higienicznych jest esencjonalnym elementem naszego życia erotycznego nie powinien być źródłem niepokoju. Każdy z nas jest inny. Nie powinniśmy być identyczni i tacy sami jak aktorki na filmach. Ale żadna kobieta nie powinna cierpieć w trakcie uprawiania sportu. Nie musi to być rower, czy jazda konna. Wiele kobiet cierpi na bolesne obtarcia warg sromowych po aerobiku czy nawet długich spacerach w obcisłej bieliźnie. Wiele kobiet nie chodzi na basen i unika plaży podczas urlopu, ponieważ boi się swojego wyglądu.
Prawdopodobnie każda z Was ma przyjaciółkę, która ogranicza swoje życie seksualne z powodu lęku wywołanego wyglądem swoich warg – przerostu, asymetrii czy blizny po porodzie. W szczególności przerośnięte wargi mogą utrudniać współżycie, boleśnie wchodząc do pochwy. Wraz z wiekiem wzrasta wiotkość tkanek otaczających pochwę, warg sromowych większych. Skóra marszczy się podobnie jak na twarzy i szyi. Jest ścieńczała i osłabiona.
Jakie mamy alternatywne możliwość chirurgicznej korekcji warg sromowych (labioplastyki)?
Dobór odpowiedniej techniki przeprowadzenia labioplastyki jest bardzo istotny, gdyż nie każda technika może być odpowiednia do realizacji osobistych preferencji kobiety.
Metoda TRIM - Często nazywana metodą klasycznej plastyki warg sromowych mniejszych. Polega na wycięciu fragmentu wolnego brzegu wargi sromowej. Często stosowana łącznie z plastyką napletka łechtaczki zwaną hoodoplastyką. Dzięki prostocie wykonania bardzo łatwo zaplanować i opisać pacjentce efekt zabiegu. Metoda TRIM jest skuteczne szczególnie w przypadku znacznego przerostu, bądź nieregularnego przebiegu wolnego brzegu wargi sromowej. Można ją wykonać klasycznie, bądź przy użyciu lasera CO2, efekty obu metod są podobne. Wadą tej metody zabiegu są częstsze zaburzenia czucia skórnego niż w przypadku zastosowania innych technik.
Metoda WEDGE (V-cut) - Metoda ta zrewolucjonizowała wykonywanie zabiegów plastycznych warg sromowych. Polega ona na wycięciu nadmiaru skóry przeszkadzającego pacjentce, z jednoczesnym zachowaniem wolnego brzegu wargi sromowej – obszaru w którym znajduje się najwięcej zakończeń nerwowych. Zastosowanie tej techniki pozwala w krótkim czasie zmienić wygląd nawet bardzo powiększonych warg. W większości przypadków (w zależności od kształtu wargi i jej ewentualnych wcześniejszych uszkodzeń) przy zastosowaniu tej techniki można ukryć bliznę w fałdzie skórnym pomiędzy wargą większą, a mniejszą. Zabieg ten wykonuje się często w połączeniu z plastyką środka ścięgnistego krocza, co pozwala na zmniejszenie wejścia do pochwy będącym częstym kłopotem kobiet po porodach drogami natury, z uczuciem luźnej pochwy.
Metoda FENESTRACJI - Metoda fenestracji to efekt wieloletnich prac skupiających się na opracowaniu techniki zmniejszenia warg sromowych. Polega ona na odpreparowaniu skóry od warstwy zawierającej naczynia krwionośne i nerwy. Jest ona bardziej czasochłonna i wymaga dużej sprawności chirurgicznej, zapewnia jednak bardzo dobry efekt funkcjonalny. W zależności od poziomu defektu nacięcie wykonuje się w kształcie trójkąta, podobnie jak w technice WEDGE, bądź w sposób indywidualnie dopasowany do anatomii pacjentki. Pomimo doskonałych efektów w zakresie zachowania czucia należy pamiętać że pozostawienie warstwy naczyniowej może skutkować przejściowych powstaniem krwiaka w miejscu operowanym.
Labioplastyka przeprowadzana każdą z tych technik ma swoje specyficzne zalety i swoich zwolenników wśród specjalistów zajmujących się chirurgią plastyczną sromu. Od tego jaką techniką zostanie przeprowadzona labioplastyka zależy końcowy efekt kosmetyczny związany nie tylko z wielkością czy symetrią warg sromowych mniejszych, ale także z ich zabarwieniem, kształtem czy gładkością brzegu i powinno być uzależnione od oczekiwań kobiety a nie umiejętności czy preferencji chirurga.
Sposób dobierany jesz w trakcie osobistej konsultacji w zależności od stanu wyjściowego oraz oczekiwań pacjentki.
Labioplastyka może być przeprowadzana w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniu miejscowym w zależności od preferencji pacjentki. Zabieg jest zabiegiem ambulatoryjnym.
Efekty labioplastyki warg sromowych
Jakie są wskazania do wykonania zabiegu labioplastyki?
- przerośnięte lub zdeformowane wargi sromowe;
- asymetria warg sromowych;
- przerost warg sromowych mniejszych (wyrastanie poza wargi sromowe większe);
- zniekształcenia spowodowane porodami i wypadkami;
- dyskomfort i częste infekcje związane z przerostem warg sromowych np. częste otarcia;
- utrudnienia w uprawianiu sportu, jeździe na rowerze, bieganiu, a nawet siedzeniu;
- powody estetyczne;
- brak akceptacji własnego ciała.
Zabieg labioplastyki - jakie są przeciwwskazania?
Chirurgia redukcyjna warg sromowych nie jest wskazana u kobiet z aktywnymi chorobami zapalnymi i nowotworowymi w obrębie narządu płciowego. Kolejnymi przeciwwskazaniami są nierealne oczekiwania pacjentki dotyczące swojego wyglądu, ogólny – zły stan zdrowia pacjentki, choroby towarzyszące, nieprawidłowości w wynikach badań przedoperacyjnych, zaburzenia krzepnięcia itd.
Jaki są mozliwe ewentualne powikłania po labioplastyce?
Pacjentki, które przebyły labioplastykę są generalnie zadowolone z zabiegu, a ilość powikłań nie przekracza 5%. Ewentualne powikłania związane z procedurą obejmują:
- krwawienie,
- krwiaki,
- stan zapalny,
- gojenie przez ziarninowanie,
- asymetrię,
- nadmierne lub zbyt małe usunięcie tkanki,
- tworzenie się nerwiaków z następową hiperalgezją,
- martwica wargi szczególnie w przypadkach z dużą resekcją,
- scalloping (od muszli św. Jakuba) – będący następstwem zakładania na brzeg rany szwów ciągłych, lub pojedynczych zewnętrznych, powodujących charakterystyczny , nienaturalny wygląd wolnego brzegu wargi sromowej.
Labioplastyka czas trwania zabiegu:
Zabieg Labioplastyki trwa od 60 do 90 minut, w zależności od rozległości. Wykonywany są przez starannie wyszkolonych lekarzy-specjalistów w bezpiecznych warunkach zapewniających aseptykę i zmniejszających ryzyko infekcji. Specjalnie dobrane znieczulenie miejscowe zmniejsza krwawienie i całkowicie znosi doznania bólowe (w przypadku lęku pacjentki możliwa jest także sedacja przez anestezjologa). Staranne przygotowanie do zabiegu jest gwarancją sukcesu.
Czas trwania zabiegu: ok 60-90 min
Zalecany urlop: 3-7 dni
Całkowity czas rekonwalescencji: 4-6 tygodni
Labioplastyka cena:
🔹 Labioplastyka jednej wargi sromowej mniejszej / większej (znieczulenie miejscowe): 3'500 zł
🔹 Labioplastyka dwóch warg sromowych mniejszych / większych (znieczulenie miejscowe): 4'900 zł
W Centrum Medycznym VeritaMed Warszawa zabieg Labioplasytki warg sromowych wykonuje:
➽ Dr hab. n. med. Filip Dąbrowski
➽ Urolog dr n. med. Emilia Pawłowska-Krajka
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU LABIOPLASTYKI – ZALECENIA PRZEDOPERACYJNE
Operację poprzedza wizyta konsultacyjna. Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania:
- grupa krwi
- morfologia
- badanie ogólne moczu
- antygen HBS, HCV, HIV
UWAGA : w dniu zabiegu labioplastyki Pacjentka powinna mieć ze sobą aktualną cytologię (czyli nie starszą niż 6 mscy)
Na 7 dni przed planowanym zabiegiemnie można przyjmować poniższych leków❗:
- aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), przyjmowanie innych leków przeciwzakrzepowych należy skonsultować z lekarzem prowadzącym (internistą/kardiologiem).
- witaminy E,
- leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych.
Środki te wpływają na wydłużenie krwawienia w trakcie i po operacji. Zwiększają ryzyko powstania krwiaka.
❗ Należy zaprzestać palenia tytoniu na 3 dni przed operacją.
❗ Należy poinformować lekarza operującego o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.
❗ Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.
ZALECENIA POOPERACYJNE
Okres gojenia po kosmetycznej chirurgii tkanek krocza trwa około 4-6 tygodni. Materiały szewne używane do operacji są wysokiej jakości i w pełni wchłanialne. Nie ma więc konieczności ściągania żadnych szwów.
W celu przyspieszenia gojenia stosowane są globulki z kwasem hialuronowym. W okresie pooperacyjnym zalecamy unikanie wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężarów ponad 2 kg do około 30 dni od zabiegu.
Badania kontrolne planowane są 7 dni, 28 dni i 3 miesiące po zabiegu.
Pacjentka może odczuwać utrzymującą się bolesność po zabiegu, która ulega złagodzeniu zarówno po lekach przeciwbólowych typu Panadol lub Ibuprofen, jak i leków dostępnych na receptę np. Ketonalu.
Podwyższona temperatura u pacjentki do 37,5 stopninie jest niczym niepokojącym.
Higiena miejsca intymnego po zabiegu powinna polegać na codziennym delikatnym podmywaniu i osuszaniu szwów papierowym ręcznikiem poprzez dotyk, a nie pocieranie. Można smarować gojącą się ranę maścią przepisaną przez lekarza prowadzącego, zawierającą antybiotyk.
Powrót do aktywności seksualnej następuje od 4 do 6 tygodni po zabiegu.
Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy operacji.
______________
W momencie rezerwacji zabiegu, konieczne jest wykonanie przedpłaty w formie zadatku w wysokości 500 zł.
Regulamin dotyczący płatności zadatku za zabiegi w VeritaMed
INFORMACJA DLA PACJENTÓW
- Podjęcie decyzji o skorzystaniu z usług Centrum Medycznego VeritaMed i dokonanie rezerwacji terminu zabiegu oznacza zawarcie umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług medycznych. VeritaMed stawia do dyspozycji Pacjenta swoje zasoby w określonym miejscu i czasie.
- Pacjent zobowiązuje się za te usługi zapłacić́ kwotę̨ określoną w cenniku usług, dostępnym na stronie internetowej http://veritamed.com/cennik, lub określoną przez strony umowy. Zadatek za zarezerwowaną usługę̨ nie podlega zwrotowi. Wszelkie wątpliwości prosimy wyjaśniać́ z naszym personelem przed dokonaniem rezerwacji.
- Przy rezerwacji terminu wykonania usługi pacjent zobowiązany jest dokonać́ wpłaty zadatku 500 zł przelewem na konto bankowe, telefonicznie aplikacją BLIK lub kartą w kasie VeritaMed. Potwierdzenie przelewu prosimy wysłać drogą mailową na kontakt@veritamed.com
Wpłaty zadatku prosimy dokonywać́ na konto:
VeritaMed Sp. z o.o., IBAN PL 04 1140 1010 0000 3493 9100 1002
Tytuł wpłaty: usługa medyczna dla (imię̨ i nazwisko pacjenta) w dniu (data)
- Wpłata zadatku musi być́ dokonana w terminie nie później niż̇ na 3 dni robocze przed umówionym terminem wykonania usługi. W przypadku braku zapłaty zadatku w obowiązującym terminie, VeritaMed jest uprawnione do anulowania wcześniej zaplanowanego zabiegu.
- W sytuacji jeżeli Pacjent odwoła zabieg w dniu jego wykonania lub nie stawi się na zabieg w wyznaczonym terminie kwota zadatku nie będzie zwrócona.
- W sytuacjach losowych, jeżeli pacjent nie będzie mógł dotrzeć́ do VeritaMed w zaplanowanym terminie i powiadomi VeritaMed na 2 dni przed ustalonym terminem, zostanie wspólnie ustalony nowy termin zabiegu, bez potrącania zadatku.
- Spóźnienie o więcej niż̇ 10 minut traktowane będzie jak nieobecność́, gdyż̇ tak znaczne skrócenie czasu zabiegu uniemożliwi jego wykonanie.
- W sytuacji, gdy usługa nie odbędzie się̨ w wyznaczonym terminie z przyczyn lezących po stronie VeritaMed i pacjent nie zostanie o tym uprzedzony na 24 godziny przed terminem, otrzyma on rabat na tę usługę̨ w wysokości 100 zł.
Szczegółowych informacji udzieli personel Rejestracji VeritaMed tel. 22 873 80 08 lub kontakt@veritamed.com