Rak Prostaty - prostata zwana także gruczołem krokowym lub sterczem, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pęcherza moczowego i jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn zaraz po raku płuc. Wyróżniamy trzy grupy chorób prostaty: zapalenie ostre lub przewlekłe, łagodny rozrost gruczołu krokowego oraz nowotwory złośliwe. Choroba we wczesnym stadium nie daje charakterystycznych objawów. Pierwsze objawy mogą być jeszcze łagodne i mało dokuczliwe, bądź choroba może rozwijać się bezobjawowo, dlatego ważna jest profilaktyka i wizyta u specjalisty.
Objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę to:
- osłabienie strumienia moczu
- potrzeba częstego oddawania moczu krwiomocz
- oddawanie moczu w nocy
- nietrzymanie moczu
- wydłużenie czasu oddawania moczu
- zaburzenia erekcji
- bóle pleców w okolicy lędźwiowej, klatki piersiowej
- bóle nóg, osłabienie kończyn dolnych
Jeśli chodzi o czynniki ryzyka zachorowania mogą być różne. Należą do nich: wiek, wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania, grupa największego ryzyka to mężczyźni powyżej 50 r.ż, oraz dziedziczność, jeśli ktoś w rodzinie chorował (ojciec, brat) to ryzyko wzrasta dwukrotnie, dieta, należy unikać produktów z dużą zawartością tłuszczów nasyconych np.: masło, smalec... Do czynników należą również palenie tytoniu, zażywanie narkotyków.
Zachorowalność w Polsce na raka prostaty jest na poziomie 13%, wcześniej wykryty jest całkowicie wyleczalny. Jednak konieczne są regularne badania, które wykrywają wszelkie nieprawidłowości we wczesnym etapie, odpowiednia dieta oraz wysoka aktywność fizyczna.
Rak jądra to jeden z najczęściej występujących nowotworów u młodych mężczyzn.
Rak jądra daje szybko przerzuty, tymczasem zdarza się, że chory nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje. W zaawansowanym stadium raka jądra pojawiają się objawy i symptomy postępującej choroby nowotworowej w postaci bóli w jamie brzusznej, które powodowane są powiększeniem węzłów chłonnych zaotrzewnowych, kaszel, duszność i krwioplucie (przerzuty raka jądra do płuc), bóle kostne (przerzuty do kości) oraz neurologiczne objawy raka jądra (w przypadku przerzutów do mózgu). Niektóre guzy jądra nasilają cechy męskie (zwiększone owłosienie skóry, wzrost masy mięśniowej). U 7% mężczyzn stwierdza się powiększenie gruczołów piersiowych (ginekomastia).
Objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę to:
- powiększenie części lub całego jądra (jednostronne i stopniowe), często niebolesne
- powiększone jądro jest twarde
- uczucie ciężaru w mosznie
- szybko narastające powiększenie moszny
- ból i dyskomfort w obrębie moszny
- zaczerwienienie skóry moszny
- zmniejszenia wymiarów jądra
W wielu krajach zaleca się młodym mężczyznom samobadanie jąder raz w miesiącu, analogicznie do samokontroli piersi, którą powinny przeprowadzać kobiety. W badaniu palpacyjnym moszny wyczuwa się zwykle twardy, niebolesny guz obejmujący poszczególne struktury narządu lub całe jądro. Wykrycie niepokojącej zmiany powinno zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem.
Nie dowiedziono wpływu urazów i czynników środowiskowych na rozwój tej choroby onkologicznej. Rodzinne występowanie raka jądra u osób nieobciążonych genetycznie jest słabo udowodnione. Rak jądra jest nowotworem o dobrym rokowaniu pod warunkiem odpowiedniego leczenia. Czynnikiem sprzyjającym skutecznej terapii jest wykrycie guza jądra na wczesnym etapie zaawansowania.