- Hepatologia
-
Hepatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami wątroby oraz dróg żółciowych. Jak na razie nie jest to odrębna specjalizacja, stąd też hepatologiem teoretycznie może zostać każdy lekarz. W praktyce wątrobą zajmuje się zwykle specjalista chorób zakaźnych, który w tej kwestii ma największe kompetencje. W przypadku zdiagnozowania niektórych chorób, jak np. nowotworu wątroby, konieczna może być również konsultacja z innymi specjalistami.
Jakie schorzenia leczy hepatolog?
Obszar medycyny, którym zajmuje się hepatologia, jest obszerny, a do najpoważniejszych schorzeń leczonych w ramach tej dziedziny medycyny należą:
Wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV) – choroba zakaźna przenoszona drogą krwiopochodną, rzadziej płciową. Wykrycie wymaga przeprowadzenia szeregu badań serologicznych i biochemicznych. Często niezbędne są również ultrasonografia oraz biopsja.
Zwykle stosuje się leczenie zachowawcze, gdyż obecnie nie istnieje sposób na pozbycie się z organizmu wirusa HBV. Chorym zaleca się lekkostrawną dietę, odstawienie używek oraz ograniczenie aktywności fizycznej. Aplikuje się także środki farmakologiczne hamujące namnażanie się wirusa. Działania te mają zapobiec rozwojowi kolejnych chorób wątroby.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) – choroba przenoszona przez krew, najczęściej występuje w postaci przewlekłej, pozostając przez wiele lat niezauważoną. Diagnozę wykonuje się, przeprowadzając biopsję wątroby.
Leczenie zachowawcze ma na celu niedopuszczenie do rozwoju marskości lub nowotworu wątroby. Niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej diety, rezygnacja z używek, a także farmakoterapia – stosowanie interferonu lub rybawiryny.
Marskość wątroby – zwłóknienie narządu uniemożliwiające jego prawidłowe funkcjonowanie. Najczęściej jest konsekwencją wieloletniego nadużywania alkoholu, lecz choroba może też być wywołana przez WZW lub niewłaściwą dietę. Diagnozę ustala się na podstawie wywiadu z pacjentem oraz zaobserwowaniu charakterystycznych objawów skórnych, jak np. świąd. Hepatolog zleca także szczegółowe badania krwi.
Złośliwe zmiany nowotworowe – np. hepatoblastoma lub nowotwór dróg żółciowych. Leczenie wymaga konsultacji z onkologiem.
Poza wymienionymi powyżej hepatolog zajmuje się również leczeniem takich schorzeń, jak:
- zapalenie wątroby pochodzenia innego niż wirusowe (w tym choroba autoimmunologiczna)
- niealkoholowe stłuszczenie wątroby
- łagodne zmiany nowotworowe (torbiele i naczyniaki)
- hemochromatoza, choroba Wilsona i inne schorzenia metaboliczne
- zespół Budda-Chiariego (choroba zakrzepowa żył wątrobowych)
- zapalenie dróg żółciowych
- kamica dróg żółciowych
Kiedy udać się do hepatologa?
Liczba schorzeń wątroby i dróg żółciowych jest duża, a w ich objawy są zróżnicowane. Jednak z pewnością do hepatologa warto zwrócić się z nieprawidłowościami w pracy układu trawiennego, po wcześniejszym wykluczeniu przyczyn gastrologicznych. Ponadto, o chorobach kwalifikujących się do leczenia hepatologicznego świadczą często objawy niespecyficzne, jak zmęczenie, krwawienie w jamie ustnej, czy rozmaite zmiany skórne.