VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed

EndoRNA nowy nieinwazyjny test w kierunku endometriozy

EndoRNA nowy nieinwazyjny test w kierunku endometriozy
23-05-2023
EndoRNA nowy nieinwazyjny test w kierunku endometriozy

Szacuje się, że endometrioza dotyka nawet 10% ogólnej populacji kobiet. Biorąc jednak pod uwagę wybrane grupy, odsetki te są znacznie wyższe.

Endometriozę diagnozuje się bowiem nawet u 1/3 kobiet cierpiących z powodu dolegliwości bólowych miednicy mniejszej i połowy kobiet mających problem z zajściem w ciążę. 

Jest ona tym samym najczęstszą przyczyną niepłodności. Dotyka częściej kobiety w wieku rozrodczym, jednak chorują na nią również kobiety po menopauzie jak i młode, niemiesiączkujące jeszcze dziewczęta. 

Małoinwazyjny test diagnostyczny EndoRNA qRT-PCR, Diagendo

Test można wykonać u pacjentek z podejrzeniem endometriozy w celu potwierdzenia choroby lub u pacjentek, u których chce się wykluczyć istnienie tej patologii.

Istotą testu jest ocena poziomu mRNA genu FUT4 względem poziomu mRNA genu referencyjnego GAPDH w tkan- kach endometrium.
Wartość odniesienia stanowi poziom ekspresji genu kodująceg dehydrogenazę aldehydu 3-fosfoglicerynowego (GAPDH). Jest to gen o charakterze konstytutywnym, którego ekspresja zachodzi na jednakowym poziomie, stąd jest powszechnie wykorzystywany jako tzw. gen referencyjny. Użycie w badaniu kontroli w postaci poziomu ekspresji GAPDH pozwala na uniknięcie różnic w wynikach, które mogłyby zależeć od różnego stężeniu materiału genetycznego (RNA).

Badanie EndoRNA wykonywane jest metodą ilościowego RT-PCR (qRT-PCR).

Co wykrywa test EndoRNA?

Test służy do ilościowego oznaczania poziomu ekspresji genu FUT4. Wg badań ekspresja tego genu w endometrium pacjentek z rozpoznaną endometriozą jest większa niż u pacjentek u których nie rozpoznano endometriozy. Badania wskazują również, że test może być również wykorzystywany w celu monitorowania leczenia pacjentek z endometriozą.

Dlaczego EndoRNA?

  • Uzupełnienie panelu diagnostyki endometriozy o czułą i specyficzną metodę
  • Obecnie stosowane markery jak CA-125 lub Bcl6 nie są specyficzne dla endometriozy
  • Mało inwazyjne pobranie. Pacjentka po pobraniu może wrócić do codziennej aktywności
  • Szybki proces diagnostyczny EndoRNA test jest wyrobem medycznym do diagnostyki in vitro
  • Szybka diagnoza pozwoli na szybsze rozpoczęcie terapii przez lekarza

Trochę cyferek na temat testu

Poniższe dane opracowano na podstawie grupy o liczności N=77 czułość testu 94,12% (84,08 – 98,40%)

  • swoistość testu 89,29% (72,80 – 96,29%)
  • pozytywna wartość predykcyjna PPV 93,9% 

Test EndoRNA to bardzo duża nadzieja dla ginekologów i ich pacjentek. Łatwa diagnostyka i szybkie rozpoznanie zdecydowanie byłyby ogromnym krokiem w medycynie.

Pobranie badania polega na  wykonaniu biopsji endometrium w fazie wydzielniczej cyklu (pierwszej fazie cyklu). Zabieg jest mało inwazyjny i wiąże się z niewielkim dyskomfortem.

Czas oczekiwania na wynik: 7-10 dni

Cena : 2’200 zł

 

____________________

 

Zapraszamy do przeczytania artykułu o endometriozie napisanego dla VeritaMed przez Specjalistę położnictwa i ginekologii Dr n. med. Cezary Wojtyłę 

 

____________________

 

Źródła:

www.diagnostyka.pl  

https://fremitus.pl/endorna-test-na-endometrioze/ 

Żeberkiewicz, M.; Hyc, A.; Iwan, A.; Zwierzchowska, A.; Ścieżyńska, A.; Kalaszczyńska, I.; Barcz, E.; Malejczyk, J. Expression of Fucosyltransferase 4 (FUT4) mRNA Is Increased in Endometrium from Women with Endometriosis. J. Clin. Med. 2022, 11, 5606. https://doi.org/10.3390/jcm11195606


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu kontaktowym, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych dnia 10 maja 2018 r. (Dz. U. 2018r., poz. 1000) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zawiązku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną za pomocą formularza kontaktowego, to jest w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) i b) RODO.
Copyrights ©2023: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com