VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed

KOLPOSKOPIA to bezbolesne badanie, które pozwala wykryć przedkliniczne postaci raka szyjki macicy

KOLPOSKOPIA to bezbolesne badanie, które pozwala wykryć przedkliniczne postaci raka szyjki macicy
13-03-2021
KOLPOSKOPIA to bezbolesne badanie, które pozwala wykryć przedkliniczne postaci raka szyjki macicy

Badanie kolposkopowe polega na ocenie powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego zwanego kolposkopem. Najważniejszym etapem badania jest próba z 3 % wodnym roztworem kwasu octowego, którym przemywa się oglądaną powierzchnię. Efekt działania roztworu wskazuje na brak lub obecność problemu.

Kolposkopia jest istotnym badaniem weryfikującym nieprawidłowe wyniki cytologiczne i kwalifikującym do biopsji.

Badanie kolposkopowe może także służyć pobraniu wycinka celowanego, określeniu zakresu zabiegu na szyjce macicy, pochwie i sromie przed planowaną operacją chirurgiczną oraz ocenie czy po interwencji elektrochirurgicznej lub chirurgicznej zmiana chorobowa została usunięta w całości.

Jak wyglada przebieg kolposkopii?

Kolposkopia polega na wziernikowym badaniu sromu, pochwy, powierzchni szyjki macicy oraz dolnej części kanału macicy. W tym celu stosuje się kolposkop; jest to urządzenie optyczne o powiększeniu od dwukrotnego do pięćdziesięciokrotnego. W pierwszej kolejności jednak wkładany jest wziernik dopochwowy, pozwalający na ogląd narządów. Kolposkop jest jedynie zbliżany; nie jest, wbrew popularnemu mitowi, wkładany do środka. Po zbadaniu wydzieliny jest ona usuwana przy pomocy płynu fizjologicznego, co pozwala na ocenę nabłonka szyjki macicy. Następnie szyjka jest przemywana kwasem octowym o stężeniu 3 procent, aby określić ewentualne pominięte zmiany w nabłonku. Konkluzywność badania jest wzmacniana przez przemycie szyjki płynem Lugola. W razie zaobserwowanej zmiany patologicznej ginekolog może od razu pobrać tkankę do badania histopatologicznego. Całe badanie, choć może być w niektórych wypadkach nieprzyjemne, jest jednak nieinwazyjne i bezbolesne, a jego czas trwania wynosi maksymalnie kilkanaście minut; wyniki badania podawane są na miejscu. 

Wyniki dzieli się na cztery grupy:

  • grupę pierwszą stanowią prawidłowe obrazy kolposkopowe;
  • grupę drugą – obrazy nieprawidłowe;
  • grupę trzecią – obrazy niejasne,
  • grupę czwartą – obrazy niemieszczące się w pozostałych trzech grupach.

Przygotowanie do badania kolposkopowego:

W okresie kilku dni przed badaniem nie powinno się współżyć seksualnie, dokonywać irygacji pochwy ani poddawać się badaniu ginekologicznemu gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na ocenę obrazu kolposkopowego. Badania nie wykonuje się w okresie krwawienia miesiączkowego.

W Centrum Medycznym Veritamed kolposkopię wykonuje Ginekolog lek. Wojciech Rawski oraz Ginekolog dr n. med. Cezary Wojtyła

Jednym kliknięciem umów się na wizytę w dogodnym dla siebie terminie lub zadzwoń ☎️ 22 8738008

Ginekolog • dr n. med. Cezary Wojtyła • Veritamed Warszawa.jpg ➽ Ginekolog dr n. med. Cezary Wojtyła 

Ginekolog lek. Wojciech Rawski VeritaMed Warszawa.jpg ➽ Ginekolog lek. Wojciech Rawski


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Copyrights ©2021: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com