VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed

NIE PRZEGAP RAKA SKÓRY!

NIE PRZEGAP RAKA SKÓRY!
07-04-2019
NIE PRZEGAP RAKA SKÓRY!

OD PIEPRZYKA DO CZERNIAKA : RAK SKÓRY

⚠️ Strzeż się raka skóry, zbadaj się teraz u Dermatologa ⚠️

24.tif Konsultacja dermatologiczna + Dermatoskopia = 160 zł  (zamiast 210 zł, czyli rabat -24%!)

Lekarz Dermatolog przebada Twoje znamiona, które następnie zostaną zdiagnozowane i poddane analizie za pomocą dermatoskopu optycznego ze światłem LED HQ. Dermatoskopię najczęściej wykorzystuje się w celu wykrycia czerniaka złośliwego lub innego nowotworu skóry. Ocenia i różnicuje się również inne zmiany skórne takie jak znamiona barwnikowe, naczyniaki czy brodawki łojotokowe, których obraz makroskopowy często jest podobny.

27.tif Konsultacja dermatologiczna + Video-Dermatoskopia = 190 zł  (zamiast 260 zł, czyli rabat -27%!)

Badanie wykonuje się specjalnym urządzeniem - video-dermatoskopem - które pozwala także na wykonanie komputerowej analizy oraz dokumentacji cyfrowej zmian skórnych. Dermatoskopia cyfrowa jest nowoczesną wersją badania, stosowanego powszechnie do analizy i oceny "podejrzanych" zmian skórnych.

➽ Umów się on-line do Dermatologa lub zapraszamy do kontaktu telefonicznego ☎️ 228738008 

ermatolog lek. Marek Laskowski  VeritaMed.jpg Dermatolog lek. Marek Laskowski 

Dermatolog lek. Anna Możarowska VeritaMed.jpg Dermatolog lek. Anna Możarowska 

Uwagi:

  • 24% lub 27% rabatu przysługuje wszystkim Pacjentom którzy umówią się na badanie od 10 kwietnia 2016 do 16 sierpnia 2019,
  • Konsultacja dermatologiczna z badaniem dermatoskopowym lub video-dermatoskopowym musi się odbyć najpóźniej do 30 sierpnia 2019,
  • Cena 160 zł dotyczy badania dermatoskopowego do 5 znamion; cena za każde kolejne znamię - 10 zł,
  • Cena 190 zł dotyczy badania video-dermatoskopowego do 5 znamion; cena za każde kolejne znamię - 20 zł.

 _________________________

Zadaliśmy kilka pytań lekarzowi, aby lepiej naświetlić problem.

Na nasze pytania odpowiedział Specjalista Dermatolog lek. Marek Laskowski 

Czym jest rak skóry i komu zagraża?

Rak skóry jest nowotworem złośliwym. Polega na niekontrolowanym rozroście nieprawidłowych komórek skóry. Rak skóry rośnie zazwyczaj szybko, naciekając otaczające tkanki, może również dawać odległe przerzuty. Należy odróżnić raka skóry od nowotworów łagodnych skóry. Łagodne nowotwory skóry rozrastają się powoli, są wyraźnie odgraniczone od otaczających tkanek, nie niszczą ich i nie dają przerzutów.

Rak skóry zwykle nie powstaje od razu, jest to proces długotrwały, złożony i wieloetapowy. Raka skóry poprzedzają zmiany przedrakowe, które mogą przekształcić się w czerniaka lub nieczerniakowego raka skóry (np. raka kolczystokomórkowego). Najbardziej powszechny jest rak podstawnokomórkowy. Rzadziej diagnozuje się czerniaka, ale ten typ nowotworu skóry znacznie częściej daje przerzuty.

Z wiekiem na naszej skórze pojawia się coraz więcej zmian. Większość z nich jest bezpieczna, ale z niektórymi powinniśmy zgłosić się do dermatologa. Ważne jest, aby pacjent był świadomy, że jeżeli na skórze pojawia się nowa zmiana lub istniejąca zmiana zaczyna się zmieniać, powinien zgłosić się do lekarza.

Główną przyczyną raka skóry jest nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne. W grupie ryzyka znajdują się osoby z jasną karnacją, o włosach blond lub rudych oraz niebieskich oczach, opalające się nadmiernie na słońcu lub w solarium.

Do zachorowania na raka skóry przyczyniają się następujące czynniki: 

🔹 jasna karnacja – osoby o stosunkowo jasnym odcieniu skóry,
🔹 czynniki genetyczne – przypadki choroby w rodzinie zwiększają ryzyko zachorowania,
🔹 wiek – osoby powyżej 40-go roku życia są bardziej narażone,
🔹 przebywanie na słońcu oraz poparzenia słoneczne.

Niekorzystny wpływ słońca na skórę to główna przyczyna wszystkich typów raka skóry.

Warto zdawać sobie sprawę, że rak skóry może rozwinąć się u każdego, nawet u młodych, zdrowych osób o ciemniej karnacji.

Jak często się badać? (profilaktyka)

Samobadanie pod kątem raka skóry należy wykonywać raz w miesiącu, a raz na rok trzeba wybrać się do dermatologa. Dermatolog przeprowadza badanie dermatoskopem. Badanie to polega na oglądaniu skóry, znamienia, zmiany naczyniowej lub każdej innej zmiany skórnej pod powiększeniem (z użyciem dermatoskopu). Dermatoskopia jest niebolesna, nieuciążliwa dla pacjenta, może być dowolnie często powtarzana i jest technicznie łatwa do wykonania. Jednak wymaga doświadczenia w ocenie zmian skórnych w obrazie dermatoskopowym. Wczesne rozpoznanie choroby daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie.

Co to jest Dermatoskopia?

Dermatoskopia jest nieinwazyjnym dermatologicznym badaniem zmian skórnych. Badanie odbywa się bez konieczności pobierania wycinka tkanki. W tym celu wykorzystuje się dermatoskop, czyli rodzaj lupy o 10-20-krotnym powiększeniu, połączonej ze źródłem światła, które nie odbija się od powierzchni skóry (jak przy oglądaniu "gołym" okiem), lecz wnika w głębsze warstwy skóry, uwidaczniając głębiej położone struktury. Pozwala to na uzyskanie dokładnych obrazów, które następnie mogą być dużo dokładniej ocenione przez lekarza. Dokładność i trafność rozpoznań klinicznych zmian barwnikowych po zastosowaniu dermoskopii zwiększa się o 10% - 27%, możliwiając znacznie wcześniejsze wykrycie czerniaka i raków skóry w porównaniu z badaniem przeprowadzonym okiem nieuzbrojonym.
Dermatoskopię najczęściej wykorzystuje się w celu wykrycia czerniaka złośliwego lub innego nowotworu skóry. Ocenia i różnicuje się również inne zmiany skórne takie jak znamiona barwnikowe, naczyniaki czy brodawki łojotokowe, których obraz makroskopowy często jest podobny.

Podstawowe zalety badania dermatoskopowego to:
🔹 nieinwazyjność
🔹 niebolesność
🔹 możliwość wykonania w dowolnym gabinecie lekarskim
🔹 niski koszt badania
🔹 możliwość komputerowej analizy obrazów (w przypadku dermatoskopii cyfrowej).

W jaki sposób możemy się chronić przed rakiem?

Bardzo ważna jest profilaktyka raka skóry. Aby zapobiegać wystąpieniu choroby nowotworowej, należy ograniczyć do minimum przebywanie na słońcu. Podczas upałów należy zakładać przewiewne ubrania, które będą chronić przed słońcem jak największą powierzchnię ciała. Między 10 rano a 15 zaleca się, aby nie wychodzić na dwór – w tym czasie słońce jest najintensywniejsze. Jeśli chcemy wyjść, smarujemy się kremem z filtrem o faktorze 30 lub wyższym. Warto stosować krem z filtrem na twarz także w zimie.

Czy rak skóry to wyrok?

Rak skóry może budzić lęk i często kojarzy się z wyrokiem. Jest to błędne przekonanie, ponieważ choroba ta, podobnie jak wiele innych ma różne podłoże, przebieg i charakter. Rak nie jest wyrokiem, odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór skóry może być całkowicie wyleczony.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy przede wszystkim chronić się przed słońcem i regularnie badać skórę u dermatologa. Wizyta w gabinecie lekarskim po lecie to wręcz obowiązek. Wczesne wykrycie raka skóry jest bowiem kluczowe dla leczenia choroby.

Leczenie raka skóry.

W przypadku zaistnienia podejrzenia wystąpienia nowotworu wykonuje się biopsję skóry, która polega na pobraniu fragmentu lub całości zmiany do badania pod mikroskopem. Jest to bezpieczne badanie, pozwalające na wczesne wykrycie patologicznych zmian.

Rokowanie w przypadku raka skóry jest pomyślne – ponad 80% udaje się całkowicie wyleczyć.

Czy rak skóry boli i jak wygląda niebezpieczny pieprzyk?

Ból związany z chorobą nowotworową jest przejawem bardzo zaawansowanych zmian.

Wczesne czerniaki praktycznie nie różnią się od znamion.

Zasada "ABCDE" ułatwia rozpoznanie potencjalnie niebezpiecznych zmian na skórze. Poszczególne litery symbolizują pięć najważniejszych cech takich zmian:

A (asymmetry) - jest asymetryczna, jego połowy różnią się od siebie,

B (borders) - ma nierówne brzegi, krawędzie są poszarpane lub rozlane, nierównomierne,

C (color) - ma wiele barw, ma różne odcienie,

D (diameter) - średnica znamienia przekracza 5 mm,

E (evolution) - szybko się zmienia, szybko rośnie.

ABCDE rak skory VeritaMed dermatoskopia .jpg

Powyższe zasady należy stosować podczas samoobserwacji. Jeśli tylko zauważysz coś niepokojącego, zgłoś się do dermatologa (lub chirurga onkologa).

Czy krem z filtrem chroni nas w 100%?

Filtr nie blokuje promieniowania UV, tylko chroni skórę przed jego szkodliwym działaniem. Im wyższa jest więc wartość SPF (z ang. sun protection factor), tym dłuższa i skuteczniejsza ochrona przed poparzeniem i fotostarzeniem. Nawet filtr 50+ nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony przed działaniem promieni słonecznych. Ważne, aby dla utrzymania ochrony ponawiać aplikację kremu co 2 godziny, zwłaszcza po spoceniu się, pływaniu lub wycieraniu ręcznikiem.

Opalać się czy nie opalać się?

Umiarkowany wpływ światła słonecznego na ciało wywiera korzystny wpływ na zdrowie, sprzyja dobremu samopoczuciu i produkcję witaminy D. Jednak intensywne, długotrwałe, częste wystawianie się na działanie promieni UV może powodować niekorzystne zmiany w naszej skórze, takie jak: poparzenie skóry, przyspieszenie procesów jej starzenia, a nawet poważniejsze zaburzenia komórkowe. Negatywne skutki działania promieni słonecznych kumulują się z wiekiem. Mechanizmy obronne skóry oraz jej zdolność naprawiania szkód wyrządzonych przez promienie UV maleją wraz z wiekiem. Słońce powoduje trwałe zmiany w naszej skórze. Uszkodzeniu ulegają podstawowe białka strukturalne naszej skóry: kolagen i elastyna odpowiedzialne za sprężystość i elastyczność. Uszkodzona również zostaje struktura kwasów nukleinowych regulujących przebieg procesów wzrostu i odnowy tkanek. Zmniejsza się bariera lipidowa chroniąca naskórek przed nadmiernym wysychaniem. W wyniku zachodzących zmian skóra staje się pomarszczona, sucha, szorstka, pojawiają się różnego rodzaju przebarwienia.

Kąpiel słoneczna nie musi wiązać się z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek i chronić skórę za pomocą filtrów UV. Opalanie wymaga czasu i systematyczności, ale długie przebywanie na słońcu może doprowadzić tylko do oparzeń słonecznych. Podczas opalania zawsze powinniśmy pamiętać o stosowaniu preparatów ochronnych. Dzięki nim unikniesz nieprzyjemnych i bolesnych skutków opalania.

Właściwie dawkowane słońce i kosmetyki z filtrami UVA i UVB ustrzegą nas przed oparzeniem.

W trakcie opalania się warto pamiętać, aby: 

🔹 nie zostawać zbyt długo na słońcu,
🔹 nie opalać się w godzinach 11-15,
🔹 stosować kosmetyki z filtrem UV – kremy stosować 15-20 minut przed wyjściem na słońce i powtarzać aplikację co 2 godziny,
🔹 dzieci do 3-go roku życia w ogóle nie powinny być wystawiane na działanie promieni słonecznych,
🔹 starsze dzieci powinny zachować umiar,
🔹 dzieci absolutnie nie opalać w solarium.

Pamiętajmy, aby unikać wizyt w solarium! 

VeritaMed dermatoskopia od pieprzyka do czerniaka.jpg


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Copyrights ©2019: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com