Co to jest wodniak jądra?
Wodniak jądra, znany również jako hydrocele, to nagromadzenie płynu w osłonkach jądra, które prowadzi do obrzęku moszny. Jest zauważalne jako powiększenie jednej lub obu stron moszny. Jest to stan, który może wystąpić zarówno u noworodków, jak i u dorosłych mężczyzn, choć przyczyny jego powstania mogą się różnić w zależności od grupy wiekowej.

Jakie są przyczyny powstania wodniaka jądra?
Przyczyny powstania wodniaka jądra mogą być różne w zależności od tego, czy jest to forma wrodzona, czy nabyta. Oto główne przyczyny obu typów wodniaka jądra:
Wodniak wrodzony
Wodniak wrodzony występuje głównie u noworodków i jest zazwyczaj wynikiem niezamknięcia się wyrostka pochwowego otrzewnej. Przewód ten normalnie zamyka się przed urodzeniem, ale jeśli tego nie zrobi, płyn z jamy brzusznej może przesączać się do osłonek jądra, prowadząc do wodniaka. Taka forma wodniaka jądra jest często diagnozowana tuż po urodzeniu i zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka.
Wodniak nabyty
Wodniak nabyty może pojawić się w dowolnym wieku i ma różne potencjalne przyczyny:
- Urazy – Bezpośredni uraz moszny może spowodować nagromadzenie płynu wokół jądra.
- Zapalenie – Zapalenie jądra lub najądrza, często wywołane infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi, może prowadzić do wodniaka jako część odpowiedzi zapalnej.
- Operacje – Niektóre operacje, takie jak naprawa przepukliny pachwinowej, mogą skutkować powstaniem wodniaka w wyniku uszkodzenia lub blokady drenażu płynu.
- Zatory i blokady – Blokada w układzie drenażowym jąder może również prowadzić do nagromadzenia płynu.
- Nowotwory – Chociaż rzadko, nowotwory jądra mogą prowadzić do wodniaka poprzez zmianę normalnego przepływu płynu.
Jakie są czynniki ryzyka powstania wodniaka jądra?
Czynniki ryzyka związane z nabyciem wodniaka jądra obejmują wcześniejsze operacje w okolicy pachwiny, urazy moszny, infekcje jąder i najądrzy oraz ogólne stany zapalne lub nowotworowe wpływające na układ moczowo-płciowy.
Czym grozi nieleczony wodniak jądra?
Wodniak jądra, choć zazwyczaj nie jest stanem zagrażającym życiu, może prowadzić do różnych komplikacji i niedogodności, jeśli nie zostanie odpowiednio leczony. Oto kilka potencjalnych problemów, które mogą wynikać z nieleczonych wodniaków jądra:
- Dyskomfort i ból: Duże wodniaki mogą wywoływać uczucie ciężkości i dyskomfort w mosznie. W przypadkach, gdy wodniak jest spowodowany zapaleniem lub innymi stanami zapalnymi, może być również bolesny.
- Problemy z chodzeniem i aktywnością fizyczną: W przypadku dużego wodniaka, rozmiar i ciężar powiększonej moszny mogą utrudniać normalne chodzenie i wykonywanie innych czynności fizycznych, wpływając negatywnie na jakość życia.
- Wpływ na funkcje seksualne i płodność: Chociaż wodniak jądra sam w sobie zwykle nie wpływa bezpośrednio na płodność, utrzymujące się ucisk i zwiększona temperatura w mosznie mogą teoretycznie wpłynąć na zdolność produkowania zdrowych plemników.
- Kosmetyczne i psychiczne skutki: Znaczne powiększenie moszny może prowadzić do problemów z samooceną i dyskomfortu psychicznego.
- Zakażenia: W rzadkich przypadkach, jeśli wodniak jest wynikiem infekcji, nieleczony stan może prowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
- Atrofia jądra: Długotrwały ucisk spowodowany przez wodniak może teoretycznie prowadzić do uszkodzenia jądra i utraty jego funkcji, chociaż jest to rzadkie.
- Ryzyko pęknięcia: W bardzo rzadkich przypadkach, ekstremalnie duży wodniak może pęknąć, co wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
- Rozpoznanie innych schorzeń: Nieleczony wodniak może utrudniać diagnostykę innych stanów, takich jak guzy jądra, które mogą być maskowane przez obecność wodniaka.
Czy wodniaka jądra widać na USG?
Tak, wodniak jądra jest wyraźnie widoczny na badaniu ultrasonograficznym (USG) moszny. USG jest jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych stosowanych do oceny wodniaka jądra oraz innych schorzeń jąder i moszny.
W przypadku wodniaka, ultrasonografia pozwala na zobrazowanie płynu zgromadzonego wokół jądra, co jest charakterystyczne dla tego stanu. Obraz USG może wykazać gładką, jednolitą przestrzeń wokół jądra wypełnioną płynem, co pomaga różnicować wodniak od innych mas, takich jak guzy jądra. Ponadto, USG jest przydatne do oceny wielkości i ilości zgromadzonego płynu oraz stanu samych jąder.
Ultrasonografia jest metodą bezpieczną, nieinwazyjną i stosunkowo niedrogą, co czyni ją idealnym narzędziem do szybkiego i efektywnego diagnozowania potencjalnych schorzeń jąder, w tym wodniaka. Dzięki temu badaniu lekarz może precyzyjnie określić naturę problemu i zalecić odpowiednie leczenie.
Czy wodniak jądra to rak?
Nie, wodniak jądra (hydrocele) sam w sobie nie jest rakowym schorzeniem. Jest to po prostu nagromadzenie płynu w osłonkach jądra, które prowadzi do opuchnięcia moszny. Wodniak nie jest nowotworem, ale czasami może być związany z innymi problemami jądra, w tym z nowotworami.
Czy wodniak jądra boli?
Wodniak jądra zazwyczaj nie jest bolesny. Głównym objawem tego schorzenia jest powiększenie moszny, które jest zwykle bezbolesne. Płyn zgromadzony w osłonkach jądra powoduje opuchliznę, ale nie zwykło to być związane z bólem.
Jednak w niektórych przypadkach, jeśli wodniak jądra jest duży lub rozwija się szybko, może to prowadzić do dyskomfortu lub uczucia ciężkości w mosznie, które niektórzy mogą odczuwać jako ból. Ponadto, jeśli wodniak jest wynikiem zapalenia jądra lub najądrza, może towarzyszyć mu ból.
Jeżeli mężczyźni doświadczają bólu, dyskomfortu lub jakichkolwiek innych niepokojących objawów związanych z moszną, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz może przeprowadzić odpowiednie badania, takie jak ultrasonografia, aby określić przyczynę objawów i zalecić odpowiednie leczenie, w tym obserwację w przypadku łagodnych przypadków lub interwencję chirurgiczną w przypadkach, gdy wodniak powoduje większy dyskomfort lub jest związany z innymi komplikacjami zdrowotnymi.
W Centrum Medycznym VeritaMed, rozumiemy, że prawidłowa diagnoza i leczenie są kluczowe dla zdrowia reprodukcyjnego mężczyzn, dlatego oferujemy kompleksową opiekę urologiczną na każdym etapie leczenia wodniaka jądra.
Czy wodniak jądra zagraża życiu?
Wodniak jądra (hydrocele) sam w sobie zazwyczaj nie zagraża życiu. Jest to stosunkowo powszechna i zwykle łagodna dolegliwość, polegająca na nagromadzeniu płynu w osłonce otaczającej jądro, co prowadzi do powiększenia moszny. W większości przypadków wodniak jądra nie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych i może być skutecznie leczony.
Ważne jest jednak, aby każdy przypadek powiększenia moszny został oceniony przez lekarza. To dlatego, że niektóre inne poważne schorzenia, w tym nowotwory jądra, mogą na początku dawać podobne objawy.
W rzadkich przypadkach, jeśli wodniak jądra jest bardzo duży, może prowadzić do dyskomfortu, ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu czy nawet powikłań takich jak infekcja lub uszkodzenie jądra, które teoretycznie mogłyby wpłynąć na zdrowie ogólne.
W tych przypadkach interwencja medyczna jest niezbędna, aby złagodzić objawy i zapobiegać dalszym problemom.
Czy wodniak jądra rośnie?
Tak, wodniak jądra może rosnąć z czasem. Wielkość wodniaka jądra zależy od ilości płynu, który się nagromadza w osłonkach jądra. W niektórych przypadkach, płyn może gromadzić się stopniowo, co prowadzi do powolnego zwiększania się objętości moszny. W innych przypadkach, zwłaszcza gdy wodniak jest spowodowany urazem lub stanem zapalnym, nagromadzenie płynu może wystąpić stosunkowo szybko.
Jak przebiega zabieg usunięcia wodniaka jądra?
Leczenie zwykle obejmuje interwencję chirurgiczną, szczególnie u dorosłych, u których wodniak jądra nie wykazuje tendencji do samoistnego zaniku.
Operacja usunięcia wodniaka jądra, znana jako hydrocelectomia, jest standardowym zabiegiem stosowanym w celu usunięcia nadmiaru płynu z osłonki otaczającej jądro. Jest to procedura stosunkowo prosta i zwykle wykonywana ambulatoryjnie, co oznacza, że pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Oto jak przebiega ten zabieg:
- Przygotowanie do operacji – przed zabiegiem pacjent jest zazwyczaj poddawany ocenie ogólnego stanu zdrowia, w tym badaniom krwi i badaniu USG. Mogą być zalecone inne dodatkowe badania obrazowe. Pacjent otrzymuje również instrukcje dotyczące przerwania przyjmowania niektórych leków i przygotowania do zabiegu, w tym postępowania na czczo przez określony czas przed operacją.
- Znieczulenie – operacja wodniaka jądra przeprowadzana w krótkim znieczuleniu ogólnym, podczas którego dożylnie są podawane leki znoszące odczuwanie bólu, wywołujące głęboki sen oraz zniesienie reakcji odruchowych na bodźce bólowe. W krótkim czasie po zaprzestaniu podawania tych leków pacjent budzi się. Utrzymany jest oddech samodzielny w trakcie znieczulenia. Ewentualnie stosowana jest maska z przepływem tlenu celem lepszego wysycenia krwi tlenem.
- Sam zabieg – chirurg wykonuje niewielkie cięcie, zazwyczaj w okolicy pachwiny lub bezpośrednio na mosznie. Następnie delikatnie wydobywa jądro i osłonkę zawierającą płyn. Płyn jest drenowany, a chirurg może zastosować różne techniki, aby zapobiec przyszłemu gromadzeniu się płynu. Jedną z technik jest zszycie osłonek w taki sposób, aby zlikwidować przestrzeń, w której płyn mógłby się ponownie gromadzić, co jest znane jako operacja wg Winkelmanna.
Po usunięciu płynu i odpowiednim przygotowaniu osłonek, chirurg zamyka cięcie za pomocą szwów, które mogą być samowchłanialne lub wymagać usunięcia po pewnym czasie. Po operacji stosuje się opatrunek unoszący mosznę ( tzw. elewację moszny), aby zminimalizować obrzęk i wspomóc gojenie. Pomocny może być w tym zakup suspensorium.
Jakie są zalecenia po zabiegu usunięcia wodniaka jądra?
Po operacji pacjent zazwyczaj pozostaje pod krótką obserwacją i może wrócić do domu tego samego dnia. Instrukcje pooperacyjne obejmują odpoczynek, unikanie intensywnego wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężarów przez 2-4 tygodni, wstrzymanie się od aktywności seksualnej, noszenie obcisłej bielizny a także dbałość o higienę miejsca cięcia. Kontrola pooperacyjna jest zaplanowana, aby sprawdzić postęp gojenia i wykluczyć możliwość infekcji lub innych komplikacji.
Czy po usunięciu wodniaka jądra można mieć dzieci?
Tak, po operacji usunięcia wodniaka jądra (hydrocelectomii) większość mężczyzn może nadal mieć dzieci. Wodniak jądra sam w sobie zwykle nie wpływa na płodność, chyba że jest związany z innym, bardziej poważnym stanem zdrowotnym, który może wpłynąć na zdolność do reprodukcji, takim jak infekcje, urazy lub zaburzenia hormonalne.
W większości przypadków, po całkowitym wyzdrowieniu i zagojeniu, pacjenci mogą powrócić do swojej normalnej aktywności seksualnej bez wpływu na zdolność do poczęcia dzieci.
Czy po zabiegu usunięcia wodniaka jądra mogą wystąpić powikłania?
Większość pacjentów doświadcza znaczącej ulgi i poprawy komfortu po hydrocelectomii. Komplikacje są rzadkie, ale mogą obejmować infekcję, krwawienie, obrzęk, zapalenie jądra czy powrót wodniaka. Należy pamiętać, że 1-2 tygodni po operacji występuje obrzęk worka mosznowego.
W przypadku wystąpienia gorączki, silnego bólu lub wysięku ropnego należy skontaktować się z lekarzem. Regularne wizyty kontrolne i przestrzeganie zaleceń lekarskich są kluczowe dla pełnego powrotu do zdrowia.
Kiedy po zabiegu można zacząć współżyć?
Zazwyczaj zaleca się, aby pacjenci unikali współżycia seksualnego przez co najmniej 2 do 4 tygodnie po operacji, ale ten okres może się wydłużyć, jeśli występują komplikacje lub jeśli proces gojenia przebiega wolniej. Kluczowym jest, aby pacjent poczekał na zalecenie lekarza, który oceni stan gojenia podczas wizyty kontrolnej.
Kto leczy wodniaka jądra?
Leczeniem wodniaka jądra zajmują się lekarze urolodzy.
Ile kosztuje operacja wodniaka jądra w VeritaMed?
Zabieg hydrocelektomii czyli operacja wodniaka jądra kosztuje 6’900 zł.
Kliknij i zapisz się na konsultację do Urologa lub zapraszamy do kontaktu telefonicznego ☎️ 22 873 8008
W Centrum Medycznym VeritaMed zabieg Hydrocelektomii wykonują:
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
____
W momencie rezerwacji zabiegu, konieczne jest wykonanie przedpłaty w formie zadatku w wysokości 1’500 zł.
Regulamin dotyczący płatności zadatku za zabiegi w VeritaMed
INFORMACJA DLA PACJENTÓW
- Podjęcie decyzji o skorzystaniu z usług Centrum Medycznego VeritaMed i dokonanie rezerwacji terminu zabiegu oznacza zawarcie umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług medycznych. VeritaMed stawia do dyspozycji Pacjenta swoje zasoby w określonym miejscu i czasie.
- Pacjent zobowiązuje się za te usługi zapłacić́ kwotę̨ określoną w cenniku usług, dostępnym pod linkiem CENNIK, lub określoną przez strony umowy. Zadatek za zarezerwowaną usługę̨ nie podlega zwrotowi. Wszelkie wątpliwości prosimy wyjaśniać́ z naszym personelem przed dokonaniem rezerwacji.
- Przy rezerwacji terminu wykonania usługi pacjent zobowiązany jest dokonać́ wpłaty zadatku 700 zł przelewem na konto bankowe, telefonicznie aplikacją BLIK lub kartą w kasie VeritaMed. Potwierdzenie przelewu prosimy wysłać drogą mailową na kontakt@veritamed.com.
Wpłaty zadatku prosimy dokonywać́ na konto:
VeritaMed Sp. z o.o., IBAN PL 04 1140 1010 0000 3493 9100 1002
Tytuł wpłaty: usługa medyczna dla (imię̨ i nazwisko pacjenta) w dniu (data)
- Wpłata zadatku musi być́ dokonana w terminie nie później niż̇ na 3 dni robocze przed umówionym terminem wykonania usługi. W przypadku braku zapłaty zadatku w obowiązującym terminie, VeritaMed jest uprawnione do anulowania wcześniej zaplanowanego zabiegu.
- W sytuacji jeżeli Pacjent odwoła zabieg w dniu jego wykonania lub nie stawi się na zabieg w wyznaczonym terminie kwota zadatku nie będzie zwrócona.
- W sytuacjach losowych, jeżeli pacjent nie będzie mógł dotrzeć́ do VeritaMed w zaplanowanym terminie i powiadomi VeritaMed na 2 dni przed ustalonym terminem, zostanie wspólnie ustalony nowy termin zabiegu, bez potrącania zadatku.
- Spóźnienie o więcej niż̇ 10 minut traktowane będzie jak nieobecność́, gdyż̇ tak znaczne skrócenie czasu zabiegu uniemożliwi jego wykonanie.
- W sytuacji, gdy usługa nie odbędzie się̨ w wyznaczonym terminie z przyczyn lezących po stronie VeritaMed i pacjent nie zostanie o tym uprzedzony na 24 godziny przed terminem, otrzyma on rabat na tę usługę̨ w wysokości 100 zł.
Szczegółowych informacji udzieli personel Rejestracji VeritaMed tel. 22 873 80 08 lub kontakt@veritamed.com.
RigiScan® Plus diagnostyka zaburzeń erekcji
➽ https://veritamed.com/RigiScan-Plus-diagnostyka-zaburzen-erekcji
Zanim zdecydujesz się na diagnostykę RigiScan®, musisz odbyć konsultację kwalifikacyjną ze specjalistą urologiem w VeritaMed (koszt konsultacji urologicznej). Jeżeli zostałeś zakwalifikowany do dalszej diagnostyki zaburzeń erekcji możesz wykupić pakiet „Diagnostyka RigiScan®”.
Pakiet „Diagnostyka RigiScan®” kosztuje 2’800 zł i zawiera:
– Konsultacja urologiczna z instrukcją użytkowania monitora RigiScan® (20 min.)
– Wynajęcie na 2 noce (2 doby) monitora RigiScan® z akcesoriami jednorazowymi
– Konsultacja urologiczna z USG Doppler prącia (z iniekcją substancji wazoaktywnej) oraz podsumowaniem wyników RigiScan® (40 min.)
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
lek.
Urolog
BEZKRWAWY ZABIEG STULEJKI JEDNORAZOWYM ANASTOMATEM (STAPLEREM)
Jednorazowy anastomat (tzw. stapler) do operacji stulejki (obrzezania) to przyrząd chirurgiczny służący do zabiegów obcinania napletka i szycia, wykonywanych na męskich oddziałach urologicznych. Charakteryzuje się̨ prostym, bezpiecznym i sprawnym działaniem, a także równoczesnym bezrkwawym wykonywaniem cięcia i zszywania. Jest to pionierski wynalazek w dziedzinie urologicznych zabiegów chirurgicznych. Łączy w sobie doświadczenie kliniczne i prostotę̨ konstrukcji, co umożliwia ulepszone, bezpieczne, szybkie i perfekcyjne wykonywanie zabiegu operacyjnego stulejki u mężczyzn.
Bezkrwawy, bezpieczny i bezbolesny, znormalizowane i sprawne działanie:
- Zabieg bezkrwawy,
- Żołądź prącia jest zabezpieczona przed uszkodzeniem przy pomocy ekranu ochronnego,
- Specjalne zszywki wysokiej jakości,
- Brak odczuwania bólu podczas i po zabiegu,
- Sterylne urządzenie do jednorazowego użytku,
- Gwarantuje mniejsza liczbę obrzęków czy krwiaków oraz szybki efekt gojenia,
- Krótszy czas przygotowania Pacjenta do zabiegu,
- Krótki czas zabiegu 10-15 minut,
- Różnorodne średnice, co pozwala wybrać najwłaściwszą średnicę,
- Równoczesne wykonanie obcinania i szycia.
Etapy bezkrwawego zabiegu operacyjnego stulejki jednorazowym anastomatem

⚠️ Do zabiegu stulejki wymagana jest kwalifikacyjna konsultacja urologiczna. Pacjent wspólnie z Lekarzem w czasie wizyty kwalifikacyjnej uzgadniają rodzaj zabiegu w zależności od preferencji oraz morfologii Pacjenta (np. Stulejka całościowa lub częściowa? Czy kwalifikuje się do zabiegu anastomatem czy też do zabiegu metodą klasyczną?).
⚠️ W VeritaMed operacje stulejki są wykonywane u dorosłych pacjentów powyżej 18 r.ż..
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
lek.
Urolog
Stulejka to jedno z najczęściej występujących schorzeń męskich narządów płciowych – statystyki wskazują, że z tym problemem zmaga się 12-15% mężczyzn.
Stulejka to zwężenie napletka, które uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi penisa. Może być to wada wrodzona, ale najczęstszym powodem powstawania stulejki jest nieprawidłowa higiena i pielęgnacja. Również stan zapalny cewki moczowej, żołędzia i napletka może być powodem stulejki. Nieleczona stulejka utrudnia a czasem wręcz uniemożliwia prowadzenie życia seksualnego.
Stulejka może wystąpić u mężczyzn w każdym wieku. U dziecka można ją zdiagnozować w okolicach 3 roku życia. Jeśli napletek nie daje się zsunąć z żołędzi penisa u trzy letniego dziecka, najprawdopodobniej dziecko ma stulejkę. U młodszy chłopców napletek przylega znacznie ściślej i nie należy go odciągać na siłę. U nastolatka czy dorosłego mężczyzn stulejkę stwierdza się, gdy napletek nie zsuwa się lub zsuwa tylko częściowo z żołędzi.
Stulejka u dorosłych z reguły jest wynikiem niewłaściwej higieny.
ZABIEG STULEJKI U DOROSŁYCH MĘŻCZYZN
W przypadku dorosłych pacjentów najczęściej dochodzi do zabiegu operacyjnego, który obejmuje plastykę napletka. U panów nie jest wymagane znieczulenie ogólne, a wystarczy znieczulenie miejscowe. Po wykonaniu zabiegu pacjent ma założony opatrunek wymieniany równo co dobę. Mężczyźni muszą utrzymywać penisa w pozycji pionowej, co ułatwia powrót organu do formy. Redukowany jest obrzęk, nie ma także problemu z zakażeniami, bo rana ładnie się goi. By ograniczyć bolesność, pacjentowi przepisuje się środki przeciwbólowe oraz antybiotyki. Kiedy tkanki ulegną zrośnięciu, usuwane są szwy. Na tym jednak nie koniec procesu leczenia. Mężczyzna zostaje poddany rehabilitacji członka. Taki etap jest wymagany wtedy, kiedy zabieg obejmował poszerzanie ujścia napletka. By podtrzymać uzyskane efekty zabiegu, należy odwodzić i przywodzić napletek. Nie zaleca się także zbyt szybkiego rozpoczęcia współżycia. Pacjenci powinni odczekać co najmniej miesiąc.
Etapy zabiegu operacyjnego stulejki

Wyglądu członka męskiego przed i po zabiegu stulejki.

W Centrum Medycznym VeritaMed zabieg STULEJKI wykonują
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
lek.
Urolog
ialuril® Prefill
Sterylny roztwór hialuronianu sodu (1,6% – 800 mg/50 ml) i soli sodowej siarczanu chondroityny (2% – 1 g/50 ml).
ialuril® Prefill to wyrób medyczny będący roztworem hialuronianu sodu i siarczanu chondroityny. To pierwszy na rynku preparat posiadający unikalne połączenie tych dwóch fizjologicznych składników niezbędnych przy odbudowie warstwy glikozoaminoglikanów (GAG), które stanowią barierę ochronną pęcherza moczowego. Warstwa GAG uniemożliwia wnikanie szkodliwych substancji do głębszych warstw ścian pęcherza neutralizując je. Dlatego tak ważne jest utrzymanie integralności GAG, a tym samym zapewnienie jej prawidłowego działania.
Preparat ialuril® Prefill skutecznie wspomaga odbudowę powłoki GAG. Uszkodzenie i powstające ubytki w warstwie glikozoaminoglikanów mogą prowadzić do nawracających, przewlekłych stanów zapalnych pęcherza moczowego. ialuril® Prefill przywraca funkcje ochronne, wspomagając proces leczenia oraz zapobiegając zakażeniom w obrębie układu moczowego.
Wlewka dopęcherzowa Ialuril® Prefill:
- wskazana w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych pęcherza moczowego
- zmniejsza przepuszczalność nabłonka przejściowego pęcherza moczowego, przywracając ochronną warstwę GAG
- bezpieczna i skuteczna opcja w leczeniu pacjentów dotkniętych śródmiąższowym zapaleniem pęcherza moczowego (ang. IC), zespołem bolesnego pęcherza (ang. PPS) oraz nawracającym zakażeniem układu moczowego
- stosowany również w celu zmniejszenia objawów toksyczności chemicznego i popromiennego zapalenia pęcherza moczowego
- u pacjentów leczonych BCG lub przechodzących radioterapię nowotworu złośliwego w obrębie miednicy.
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
Wazektomia WBS – Wazektomia Bez Skalpela – jest to bezpieczna, prosta i wysoce skuteczna metoda męskiej antykoncepcji.
Ta procedura chirurgiczna polega na zablokowaniu przepływu plemników przez nasieniowód. Doprowadza do sytuacji, w której mężczyzna prowadzi normalne życie płciowe (prawidłowe wzwody, orgazmy i wtryski), a jednocześnie jego partnerka nie zachodzi w ciążę.
Więcej informacji kliknij WBS – Wazektomia Bez Skalpela
W Centrum Medycznym VeritaMed zabieg Wazektomii WBS wykonują
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
lek.
Urolog
Badanie USG jest metodą dosyć często stosowaną w diagnostyce chorób prostaty (gruczołu krokowego), w szczególności w diagnostyce łagodnego przerostu prostaty.
Badanie USG wykonywane przez powłoki brzuszne obejmuje ocenę pęcherza moczowego, ogólną ocenę gruczołu krokowego oraz ocenę zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza. Poprzez ocenę objętości pęcherza moczowego po oddaniu moczu można pośrednio wnioskować o przeroście prostaty.
Badanie gruczołu krokowego obejmuje ocenę miąższu gruczołu, jak i wykonanie pomiarów prostaty. Wyliczona na tej podstawie objętość prostaty jest istotnym kryterium dalszego postępowania terapeutycznego.
Najczęstsze wskazania do USG prostaty obejmują:
• nieprawidłowości w badaniu per rectum
• nieprawidłowy wynik oznaczenia PSA
• kontrolę leczenia łagodnego przerostu prostaty
• rodzinne występowanie raka prostaty
• choroby zapalne prostaty
• nieokreślone bóle podbrzusza
Warunkiem prawidłowego obrazowania ultrasonograficznego przez powłoki brzuszne narządów miednicy małej jest wypełnienie pęcherza moczowego.
???? Na godzinę przed badaniem wypić około 1 litra płynu.
???? Należy dostarczyć poprzednie badania USG
Badanie przebiega dwuetapowo: w pierwszym etapie dokonuje się oceny z pełnym pęcherzem, następnie oceniana jest ilość moczu pozostała w pęcherzu po oddaniu moczu.
USG DOPPLER PRĄCIA Z INIEKCJĄ SUBSTANCJI WAZOAKTYWNEJ
Co to jest USG Doppler naczyń doprowadzających i odprowadzających krew do prącia?
USG to technika obrazowania, która wykorzystuje ultradźwięki do wizualizacji narządów wewnętrznych, umożliwiając lekarzom dokładniejsze ich zbadanie. USG prącia umożliwia wizualizację ciała jamistego i ciała gąbczastego. Może być następnie używany do diagnozowania i monitorowania przebiegu takich chorób jak: zaburzenia wzwodu (ED), stwardnienia włóknistego prącia (choroba Peyronie) urazów prącia i raka.
Mężczyźni, którzy mają problemy z erekcją, zwykle muszą wykonać USG Doppler. Badanie to umożliwia sprawdzenie drożności naczyń doprowadzających i odprowadzających krew z prącia.
Jakość erekcji zależy od krążenia krwi. Kiedy mężczyzna jest stymulowany seksualnie, tętnice jego penisa rozszerzają się, dzięki czemu ciała jamiste prącia wypełniają się krwią. Wypełnione ciała jamiste usztywniają prącie umożliwiając mężczyźnie uprawianie seksu. Jednocześnie żyły zamykają się, aby zatrzymać krew. Po zakończonej stymulacji lub po wytrysku żyły rozszerzają się ponownie umożliwiając odpływ krwi z prącia, aby krew mogła ponownie krążyć w jego ciele.
Wielu mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji ma problemy z krążeniem krwi. Jest możliwe, że ich tętnice nie rozszerzają się wystarczająco, aby umożliwić przepływ do penisa lub że ich żyły nie kurczą się wystarczająco, aby zatrzymać krew w penisie. Oba te problemy mogą wpływać na jakość erekcji.
Jaka jest przydatność USG Dopplera prącia w zaburzeniach erekcji?
Badanie echo-dopplerowskie jest integralną częścią oceny zaburzeń erekcji. Nie wystarczy zdiagnozować uszkodzenia tętnic, których częstość szacuje się na 40% powszechnie badanych zaburzeń erekcji, ale konieczne jest określenie ich nasilenia.
Terapię dożylną można również przeprowadzić w tym samym czasie, gdy zaburzenia erekcji nie reagują już na leczenie medyczne, takie jak Viagra lub Cialis.
Jaka jest przydatność USG prącia i Dopplera w chorobie Peyroniego?
Pozwala na wizualizację i dokładną ocenę ciał jamistych. Po iniekcji substancji wazoaktywnej możliwy jest pomiar skrzywienia prącia.
__________
Jak wykonuje się USG dopplerowskie prącia z zastrzykiem wazoaktywnym?
Badanie USG Doppler prącia rozpoczyna się od wstrzyknięcia leku – prącie wprowadzane jest w stan wzwodu (poprzez zastosowanie środka farmakologicznego wazoaktywnego), który powoduje erekcję poprzez rozszerzenie tętnic i zwiększenie przepływu krwi. Następnie lekarz urolog przesuwa głowicę liniową ultradźwiękową z żelem po skórze prącia. Czujnik w głowicy wysyła dane do komputera, gdzie następuje analiza przepływów krwi tętniczej i żylnej w prąciu.
__________
Jak przygotować się do USG prącia metodą Dopplera?
⚠ Pacjenci są proszeni o unikanie przyjmowania leków na zaburzenia erekcji (takich jak Viagra, Levitra lub Cialis) w ciągu dwóch dni przed badaniem.
⚠ Pacjenci są również proszeni o powstrzymanie się od seksu i masturbacji w dniu badania.
leczenie układu moczowo – płciowego
Więcej informacji SCROTOX zwany także „BROTOX”
W Centrum Medycznym VeritaMed zabieg SCROTOX czyli podanie toksyny botulinowej w mosznę wykonują:
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
Kliknij i zapisz się na konsultację do Urologa lub zapraszamy do kontaktu telefonicznego ☎️ 228738008
Badanie polega na 4 etapach – wiecej informacji na naszej stronie https://veritamed.com/Proba-Mearesa-Stameya-Test-4-szklanek-na-zapalenie-prostaty
- próbka moczu z początku mikcji (badanie ogólne + posiew),
- próbka ze środkowego strumienia (badanie ogólne + posiew),
- potem wizyta u urologa z masażem prostaty (jeśli pojawi się wydzielina to posiew)
- próbka moczu po masażu prostaty ( badanie ogólne i posiew).
+ USG transrektalne prostaty TRUS
Przygotowanie do badania:
- nie brac antybiotykow min. 2 tygodnie przed badaniem
- zglosic sie z pelnym pęcherzem
Prosimy o umawianie się na wizytę drogą telefoniczną ☎️ 228738008 lub w recepcji VeritaMed.
Badanie polega na 4 etapach – wiecej informacji na naszej stronie https://veritamed.com/Proba-Mearesa-Stameya-Test-4-szklanek-na-zapalenie-prostaty
- próbka moczu z początku mikcji (badanie ogólne + posiew),
- próbka ze środkowego strumienia (badanie ogólne + posiew),
- potem wizyta u urologa z masażem prostaty (jeśli pojawi się wydzielina to posiew)
- próbka moczu po masażu prostaty ( badanie ogólne i posiew).
Przygotowanie do badania:
- nie brac antybiotykow min. 2 tygodnie przed badaniem
- zglosic sie z pelnym pęcherzem
Prosimy o umawianie się na wizytę u dr Bonder-Nowickiej drogą telefoniczną ☎️ 228738008 lub w recepcji VeritaMed.
„PrEP” lub inaczej profilaktyka przedekspozycyjna, to sposób na uniknięcie zakażenia HIV przez osoby niezakażone tym wirusem, przy pomocy stosowania leków przeciwwirusowych, zwanych fachowo antyretrowirusowymi (leki ARV).
Leki (tenofovir i emtrycytabina) przyjmowane są najczęściej doustnie, ale znane jest również miejscowe stosowanie tenofoviru w żelu, dopochwowo.
Skueczność PrEP wykazano w 4 randomizowanych badaniach klinicznych. Jest ona wysoka, gdy lek jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami, regularnie. PrEP jest mniej skuteczny, gdy tabletki nie są przyjmowane stale.
Od końca 2015 roku, zgodnie z rekomendacjami WHO oraz wszechstronnym podejściem do profilaktyki, zaleca się PrEP jako dodatkową metodę prewencji HIV osobom, u których stwierdza się wysokie ryzyko narażenia na tę infekcję.
Zainteresowanie PrEP w Europie ciągle rośnie, dotyczy to również Polski. Lekarze przepisują PrEP obecnie w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Wrocławiu i Szczecinie.
Centrum Medyczne VERITAMED to jedno z bardzo nielicznych i pierwszych miejsc w Warszawie, w którym uzyskasz fachową informację oraz opiekę medyczną w związku z PrEP.
Co chciałbyś wiedzieć więcej o PrEP?
PrEP nie jest szczepionką! Szczepionka „uczy” organizm zwalczać infekcje przez lata. PrEP jest lekiem przeciwwirusowym, przyjmuje się go codziennie po jednej tabletce. Wykazano bezpieczeństwo tabletek oraz ich skuteczność w powstrzymaniu infekcji HIV.
Codziennie przyjmowanie PrEP może znacząco zredukować ryzyko zakażenia HIV drogą seksualną o ponad 90% i o ponad 70% w przypadku osób przyjmujących substancje dożylnie. PrEP oraz stosowanie jednoczesne dodatkowych zabezpieczeń redukuje to ryzyko jeszcze bardziej.
Nie zaleca się rezygnowania ze stosowania prezerwatyw w czasie przyjmowania PrEP. PrEP nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi droga płciową! PreP oraz prezerwatywy to największe korzyści i największa ochrona przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
PrEP zaleca się osobom ze zwiększonym ryzykiem narażenia na HIV, m.in: podejmującym kontakty seksualne bez zabezpieczenia prezerwatywą, których partnerzy seksualni są zakażeni HIV lub ich status HIV jest nieznany, stosowały profilaktykę poekspozycyjną (PEP, po kontakcie seksualnym) w ostatnim roku, chorowały na infekcje przenoszone drogą płciową, podejmują kontakty seksualne pod wpływem substancji psychoaktywnych, albo przyjmują takie substancje w iniekcjach, niekoniecznie dożylnych; świadczą usługi seksualne.
PrEP nie jest refundowany. Wymaga okresowych wizyt u lekarza i wykonywania ważnych dla zdrowia badań, które również nie są refundowane (w chwili obecnej w Polsce nie ma ustawy dotyczącej refundacji PrEP i wizyt oraz badań związanych z PrEP, brak też programów profilaktycznych, które dawałyby darmowy dostęp do PrEP) Musisz zadbać sam o siebie!
PrEP może (ale nie musi) powodować skutki uboczne, np. nudności, zawroty głowy, zmęczenie, dolegliwości żołądkowe, ale albo są one łagodne lub prawie niezauważalne, lub też mijają z czasem (w ciągu tygodni). Nie obserwowano poważnych skutków ubocznych, jeśli doświadczysz lub doświadczasz takowych, powiedz o nich swojemu lekarzowi.
Koszt miesięczny samej terapii lekiem związanym PrEP szacowany jest obecnie około 130-150 złotych miesięcznie.
Przyczyną zakończenia terapii PrEP może być między innymi spadek ryzyka narażenia na HIV związany ze zmianą trybu życia pacjenta, bądź wystąpienie działań niepożądanych stosowanego leczenia, albo nieregularne przyjmowanie leków przez pacjenta.
Wymaganie podstawowe badania do zakwalifikowania do terapii PrEP:
- badania nie starsze niż 7 dni,
- badania winny być wykonane imiennie: na Imię, nazwisko i PESEL, badania anonimowe (na numer i hasło) nie będą akceptowane,
- o akceptacji badań oraz o ew. możliwych wyjątkach odstąpienia od niektórych badań, decyduje lekarz na wizycie,
- lekarz może zdecydować o konieczności poszerzenia diagnostyki i wykonania dodatkowych badań lub szczepień lub konieczności leczenia wykrytych infekcji przed przepisaniem PrEP,
- konsultacje nie są udzielane telefoniczne oraz poprzez środki komunikacji elektronicznej, a po zebraniu indywidualnego wywiadu i badaniu lekarskim na wizycie u lekarza,
- pacjent zapoznaje się z i podpisuje świadoma zgodę na PrEP.
Sugerowane badania na pierwsza wizytę:
- morfologia krwi obwodowej,
- ALT/AST i kreatynina z surowicy,
- badanie ogólne moczu
- serologia kiły – VDRL
- wzw A: p/ciała anty HAV total
- wzw B: p/ciała HBsAg oraz antyHBs
- wzw C: p/ciała antyHCV
- hiv: HIV DUO lub HIV combo
- badanie moczu metodą PCR w kierunku Chlamydia trachomatis i Neisseria gonorrhoeae
- wymaz z gardła i odbytu w kier. rzeżączki
Badania można wykonać w Centrum Medycznym VeritaMed (koszt badań pokrywa pacjent). Zaleca się unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych w ciągu 3-4 tygodni poprzedzających badanie w kierunku HIV.
PrEP może przepisać Ci tylko lekarz jeśli :
- szanujesz swoje zdrowie,
- profilaktyka HIV i chorób przenoszonych drogą płciową jest dla Ciebie ważna,
- chciałbyś wykluczyć u siebie najbardziej istotne infekcje przenoszone drogą płciową,
- uzyskać informacje w kwestii dostępnych i zalecanych szczepień profilaktycznych niektórych chorób transmitowanych drogą płciową,
umów się na wizytę do Urologa lek. Anny Bonder-Nowickiej
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med.
Urolog
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
lek.
Urolog
Istotą wzwodu jest wypełnienie ciał jamistych krwią i zablokowanie odpływu, tak żeby wysokie ciśnienie wewnątrz ciał jamistych usztywniło całe prącie. Sygnał do opróżnienia ciał jamistych a tym samym ustąpienia wzwodu jest generowany przez współczulny układ nerwowy i prowadzi do otwarcia drogi odpływu krwi poprzez skurcz mięśni naczyń. Właśnie zablokowanie tego mechanizmu pozwala powstrzymać zaburzenia erekcji.
Zabieg PenilAct polega na podaniu toksyny botulinowej bezpośrednio do ciał jamistych prącia. To procedura medyczna zmniejszająca ryzyko przypadkowego i przedwczesnego opróżnienia ciał jamistych – tym samym spada ryzyko zaburzeń erekcji. Zabieg wpływa również na walory estetyczne rozluźniając włókna elastyczne i powodując optyczne powiększenie penisa, przy czym każdorazowo efekt zabiegu zależy od indywidualnych cech organizmu.
Efektem podania toksyny botulinowej jest stopniowo narastająca zdolność do uzyskania pełnego, twardego wzwodu i odbycie satysfakcjonującego stosunku bez obawy o przedwczesne zwiotczenie prącia. Jednocześnie podana substancja jest dokładnie przebadana a wieloletnie i szerokie jej zastosowanie potwierdza jej wysoki stopień bezpieczeństwa.
Badania wykazały, że mężczyźni z zaburzeniami erekcji, którzy otrzymali zastrzyk toksyny botulinowej , odnotowali poprawę przepływu krwi do prącia, co umożliwiło silniejsze, dłuższe i trwalsze erekcje.
Ten zabieg też doskonale działa u mężczyzn skarżących się na kurczenie prącia. Penisy, które wydają się małe w stanie wzwodzenia, często są wynikiem cofania się wewnętrznych tkanek prącia do jamy miednicy (często pod wpływem zimna). Szczególnie dotyczy to mężczyzn z „nadmiernym odruchem zwijania”, powodującym nadmierne kurczenie prącia, a nawet jego całkowite wycofanie w niektórych przypadkach.
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
lek.
Urolog
P-shot to innowacyjny zabieg medyczny, mający na celu poprawę erekcji, leczenie przedwczesnego wytrysku oraz znaczną regenerację prącia. Mężczyźni cierpiący na zaburzenia erekcji spowodowane niedostatecznym ukrwieniem prącia często doświadczają obniżonej satysfakcji z życia seksualnego.
Terapia P-shot skutecznie poprawia jakość erekcji oraz stan i wygląd prącia, co przekłada się na lepsze doznania seksualne. Zaleca się ją przede wszystkim mężczyznom borykającym się z problemami erekcji wynikającymi ze słabego ukrwienia prącia.
W Centrum Medycznym VeritaMed zabieg wykonuje:
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
Choroba Peyroniego jest schorzeniem, które charakteryzuje się powstawaniem bliznowatej tkanki, zwanej płytką wewnątrz prącia. Prowadzi do jego skrzywienia i bolesnych erekcji. Jednym z nowoczesnych podejść w leczeniu tej choroby jest zastosowanie PRP (Platelet-Rich Plasma), czyli osocza bogatopłytkowego. Terapia P-shot PRP jest niechirurgiczną opcją leczenia choroby Peyroniego, skupiającą się na redukcji powstałej zwłóknionej płytki oraz poprawie funkcji prącia.
Jak w przypadku każdej metody leczenia, ważne jest skonsultowanie się z profesjonalistą medycznym w celu określenia najlepszej terapii w oparciu o indywidualne potrzeby i historię medyczną.
W Centrum Medycznym VeritaMed zabieg wykonuje:
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
W Centrum Medycznym VeritaMed zabieg wykonuje:
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
P-shot HD PRP Magellan (wysokostężone osocze bogatopłytkowe) – zabieg stosowany jest w leczeniu skrzywienia prącia w chorobie Peyroniego – (zabieg ostrzyknięcia płytki) oraz w leczeniu zaburzeń wzwodu (zabieg ostrzyknięcia ciał jamistych prącia)
Leczenia skrzywienia prącia w chorobie Peyronie – jedna dawka
Leczenie zaburzeń wzwodu – jedna dawka
Leczenie obu chorób jednocześnie – 2 dawki
HD PRP Magellan to system umożliwiający uzyskanie wysokostężonych płytek krwi (ponad 2.800.000 w 1µl) bez ryzyka ich uszkodzenia podczas wirowania. System ten uzykuje wielokrotnie wyższe stężenie płytek krwi w porównianiu z tradycyjnie uzyskanym osoczem bogatopłytkowym PRP, dzięki czemu silniej oddziałowuje na leczoną okolicę a częstotliwość wykonywanych zabiegów może być zmniejszona.
Lekarz indywidualnie decyduje o stosowanej metodzie leczenia.
W Centrum Medycznym VeritaMed zabieg wykonuje:
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
P-shot HD PRP Magellan (wysokostężone osocze bogatopłytkowe) – zabieg stosowany jest w leczeniu skrzywienia prącia w chorobie Peyroniego – (zabieg ostrzyknięcia płytki) oraz w leczeniu zaburzeń wzwodu (zabieg ostrzyknięcia ciał jamistych prącia)
Leczenia skrzywienia prącia w chorobie Peyronie – jedna dawka
Leczenie zaburzeń wzwodu – jedna dawka
Leczenie obu chorób jednocześnie – 2 dawki
HD PRP Magellan to system umożliwiający uzyskanie wysokostężonych płytek krwi (ponad 2.800.000 w 1µl) bez ryzyka ich uszkodzenia podczas wirowania. System ten uzykuje wielokrotnie wyższe stężenie płytek krwi w porównianiu z tradycyjnie uzyskanym osoczem bogatopłytkowym PRP, dzięki czemu silniej oddziałowuje na leczoną okolicę a częstotliwość wykonywanych zabiegów może być zmniejszona.
Lekarz indywidualnie decyduje o stosowanej metodzie leczenia.
W Centrum Medycznym VeritaMed zabieg wykonuje:
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
Operacja usunięcia wodniaka jądra, znana jako hydrocelectomia, jest standardowym zabiegiem stosowanym w celu usunięcia nadmiaru płynu z osłonki otaczającej jądro. Jest to procedura stosunkowo prosta i zwykle wykonywana ambulatoryjnie, co oznacza, że pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Oto jak przebiega ten zabieg:
Przygotowanie do operacji – przed zabiegiem pacjent jest zazwyczaj poddawany ocenie ogólnego stanu zdrowia, w tym badaniom krwi i, w niektórych przypadkach, dodatkowym badaniom obrazowym, jak ultrasonografia. Pacjent otrzymuje również instrukcje dotyczące przerwania przyjmowania niektórych leków i przygotowania do zabiegu, w tym postępowania na czczo przez określony czas przed operacją.
Znieczulenie – operacja wodniaka jądra przeprowadzana w krótkim znieczuleniu ogólnym, podczas któregodożylnie są podawane leki wywołujące całkowitą bezbolesność, głęboki sen oraz zniesienie reakcji odruchowych na bodźce bólowe. W krótkim czasie po zaprzestaniu podawania tych leków pacjent budzi się. Utrzymany jest oddech samodzielny w trakcie znieczulenia. Ewentualnie stosowana jest maska z przepływem tlenu celem lepszego wysycenia krwi tlenem.
Sam zabieg – chirurg wykonuje niewielkie cięcie, zazwyczaj w okolicy pachwiny lub bezpośrednio na mosznie. Następnie delikatnie wydobywa jądro i osłonkę zawierającą płyn. Płyn jest drenowany, a chirurg może zastosować różne techniki, aby zapobiec przyszłemu gromadzeniu się płynu. Jedną z technik jest zszycie osłonek w taki sposób, aby zmniejszyć przestrzeń, w której płyn mógłby się ponownie gromadzić, co jest znane jako operacja wg Winkelmanna lub operacja wg Jaboulaya.
Po usunięciu płynu i odpowiednim przygotowaniu osłonek, chirurg zamyka cięcie za pomocą szwów, które mogą być samowchłanialne lub wymagać usunięcia po pewnym czasie. W niektórych przypadkach może być zastosowany opatrunek kompresyjny, aby zminimalizować obrzęk i wspomóc gojenie.
Więcej informacji operacja-wodniaka-jadra-hydrocelektomia Hydrocelektomia czyli operacja wodniaka jądra
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
lek.
Urolog
lek.
Urolog
dr n. med.
Urolog
dr n. med. i n. o zdr.
Urolog
Diagnostyka i leczenie przedwczesnego wytrysku
Diagnostyki zaburzeń erekcji:
cena regularna: 618,00 zł
cena w pakiecie : 494,00 zł (czyli rabat -20% )
- Testosteron
- Prolaktyna
- SHBG
- LH
- FSH
- PSA całkowity
- TSH
- Lipidogram (CHOL, HDL, LDL, TG)
- Glukoza we krwi
- Żelazo (Fe)
- Morfologia
- Witamina D3 metabolit 25(OH)
Przygotowanie do badań:
– Krew : Do badan krew jest pobierana w Centrum medycznym VeritaMed. UWAGA : Rano, na czczo
-