VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed

podologia

Podologia

Podologia, zwana również podiatrią, jest rozwiajajćą się wciąż w naszym kraju dziedziną nauk medycznych zajmującą się diagnozowaniem, badaniem oraz stosowaniem zabiegów specjalistycznych w obrębie stóp a także stawu skokowo-goleniowego. Nauka ta zajmuje się analizą stanu skóry i paznokci, budową stopy, ruchomością stawów, napięciem mięśniowym, przewodnictwem nerwowym, jak również stanem naczyń krwionośnych. Jest więc to dziedzina interdyscyplinarna wymagająca współpracy wielu specjalistów, takich jak między innymi diabetolog, dermatolog, chirurg czy ortopeda. Dodatkowo podologia wymaga także znajomości sposobu prawidłowego opatrywania ran oraz wszelkich technik wspierających leczenie ortopedyczne – stosowania ortez czy specjalnych wkładek leczniczych do butów.

Podolog bardzo często zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób stóp osób, które aktywnie uprawiają wybrane dyscypliny sportu, w tym między innymi bieganie, nordic walking oraz inne rodzaje aktywności fizycznej, w której stopy poddane są szczególnym obciążeniom. W takich przypadkach podolog wykonuje odpowiednie badania, zwracając uwagę na sposób stawiania stóp i doradzając, jaki rodzaj obuwia najlepiej sprawdzi się u danego pacjenta.

Podologia zajmuje się także leczeniem takich problemów, jak odciski, dolegliwości paznokci stóp czy modzele. Odciski są zwane również nagniotkami. Są to zmiany charakteryzujące się w ograniczonym hiperkeratotycznym ogniskiem z rdzeniem, który najczęściej wnika w żywe warstwy naskórka oraz w skórę właściwą dając silne dolegliwości bólowe. Modzele są to z kolei organiczne zgrubienia warstwy naskórka, które pojawiają się w miejscach szczególnie narażonych na ucisk. Wśród dolegliwości paznokci wymienić można między innymi: grzybicę paznokcia, paznokieć wrastający, zerwany paznokieć czy paznokieć zawinięty. Podologia w fachowy sposób leczy wszystkie te schorzenia, korzystając z takich rozwiązań, jak protetyka paznokcia stóp czy stosowanie specjalnych klamer umożliwiających korekcję zawiniętego lub wrastającego paznokcia.


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Copyrights ©2018: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com