VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed

hepatolog

Hepatologia

Hepatologia jest dziedziną medycyny, której przedmiot zainteresowań stanowi przede wszystkim wątroba i jej choroby. Ponadto lekarz hepatolog zajmuje się także budową i funkcjonowaniem dróg żółciowych oraz pęcherzyka żółciowego. Wątroba jest największym gruczołem, jaki znaleźć można w organizmie człowieka. Pełni ona wiele różnego rodzaju funkcji, dzięki czemu nasze ciało może cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją. Wśród najważniejszych zadań, jakie stają przed tym organem jest przede wszystkim dbanie o prawidłową gospodarkę węglowodanami. W tym kontekście wątroba stanowi największy zbiornik podstawowego materiału energetycznego, jakim jest produkowana tu i stopniowo uwalniana do krwi glukoza. Kolejną ważną funkcją tego narządu jest dbanie o prawidłową gospodarkę białkową i tłuszczową oraz gromadzenie w organizmie odpowiednich zapasów żelaza, witaminy A, D oraz B12. Wątroba pełni także kluczową rolę w neutralizowaniu wszelkich toksyn, jakie dostają się do organizmu ze środowiska zewnętrznego. Ponadto wątroba pełni także bardzo ważne funkcje immunologiczne oraz jest odpowiedzialna za wytwarzanie żółci.

Wśród najważniejszych chorób, którymi zajmuje się hepatolog wymienić można przede wszystkim wirusowe zapalenie wątroby różnego typu. Wśród najczęściej występujących chorób z tej grupy są przede wszystkim WZW typu A, WZW typu B i WZW typu C. Wirusowe zapalenie wątroby często potocznie nazywane jest żółtaczką, co związane jest z występującym u niektórych chorych charakterystycznym zabarwieniem skóry i białek oczu na żółto. Określenie to jednak nie jest prawidłowe. Wirusowe zapalenie wątroby może prowadzić do licznych powikłań groźnych dla życia pacjenta, w tym do nowotworów lub marskości wątroby.

Hepatologia zajmuje się także schorzeniami związanymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem pęcherzyka żółciowego. Bardzo częstym schorzeniem jest tutaj kamica żółciowa, polegająca na powstawaniu w pęcherzyku żółciowym złogów przypominających swoim wyglądem niewielkie kamyki. Inną chorobą, wymagającą interwencji chirurgicznej może być zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Hepatolog • Lekarz Chorób Zakaźnych • lek. Sławomir Rejowski

hepatolog , lekarz chorób zakaźnych , lekarz chorób wewnętrznych


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Copyrights ©2018: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com